duminică, 18 august 2019

6 din 6 pentru Real Madrid!

Real Madrid a demonstrat încă o dată că se află în formă maximă înaintea partidei cu rivala de moarte, FC Barcelona, după victoria cu 3-0 cu Ajax. „Galacticii” au terminat grupa D, cu șase victorii din tot atâtea posibile și cu un golaveraj de 19-2. Scorul a fost deschis de tânărul Jose Maria Callejon, care a primit o pasă la limita offside-ului de la brazilianul Kaka și înscris cu un șut plasat la colțul lung. Apoi, în decurs de patru minute, Ajax a avut două goluri valabile anulate eronat de arbitrul întâlnirii. Mai întâi Van der Wiel a șutat puternic din afara careului, portarul Adan a respins în față, și Lodeiro a înscris din poziție regulamentară însă tușierul a ridicat greșit fanionul, iar apoi Anita a trimis un șut deviat în poartă de Sulejmani, gol de asemenea anulat eronat de tușier. Golul de 2-0 pentru Real a fost înscris cu patru minute înainte de finalul primei reprize, atunci când Higuain a finalizat cu un șut la colțul lung. Scorul final de 3-0 a fost reușit de același Callejon, în prelungiri. Francezii de la Lyon merg alături de Real în optimile Champions League după victoria categorică, 7-1 în fieful croaților de la Dinamo Zagreb. Bafetimbi Gomis a fost eroul serii pentru francezi, după ce a reușit să înscrie patru goluri, unul mai frumos decât celălalt.