luni, 22 iulie 2019

A fost gol... 99%!

Real Madrid a câștigat cu 1-0 meciul de la Sevilla grație golului marcat de francezul Benzema în minutul 17. Au urmat ratări de ambele părți dar cel mai controversat moment al duelui s+a consumat la finalul primei reprize. Sevilla a dat peste cap defensiva madrilenilor, Luis Fabiano a tras la poartă iar Albiol a respins balonul in extremis, de pe linia porții. Golul a fost anulat de tușier dar reluările au arătat că balonul depășise aproape în totalitate linia porții. Faza a fost analizată 3D de către specialiști care au ajuns la concluzia că balonul nu a depășit 100% linia porții așa cum cere regulamentul. Decizia asistentului a fost însă contrazisă chiar și de către jucătorii lui Real, care au declarat că golul lui Luis Fabiano li s-a părut unul valabil. S-a terminat 1-0 pentru Real care pornește cu prima șansă în returul de pe Santiago Bernabeu. În cealaltă semifinală a Cupei Regelui, Barcelona a zdrobit Almeria cu scorul de 5-0. Leo Messi de două ori și David Villa au tranșat soarta partidei în primul sfert de oră, pentru ca Pedro Rodriguez să stabilească rezultatul pauzei. În al doilea mitan, Seydou Keita a marcat al cincilea gol al extratereștrilor și nu mai există niciun dubiu cu privire la calificarea în finala Cupei, Barca urmând să lupte pentru trofeu, cel mai probabil în compania eternei rivale Real Madrid.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.