marţi, 20 august 2019

Agonie și extaz pentru HCM Constanța

HCM a început modest partida contra lui Metalurg Skopje, iar macedonenii s-au distanțat încă din startul întâlnirii. Evoluția neconvingătoare a constănțenilor a continuat pe întreg parcursul primei reprize, însă adversarii s-au întrecut și ei în greșeli: deși au condus cu 12-6, la pauză au intrat cu un avantaj de numai 3 goluri, 12-9. În vestiar, Constantin Ștefan a găsit se pare cuvintele potrivite pentru a-și motiva jucătorii, astfel că la revenirea pe teren HCM a părut o cu totul altă echipă. Goana după egalare a durat până în finalul meciului, atunci când Buricea a făcut 18-18, pentru ca apoi, tot el să aducă HCM-ul pentru prima dată în avantaj. Finalul a fost unul dramatic, amintind parcă de primul meci, cel contra lui Wisla Plock, când constănțenii au fost învinși la ultima fază a jocului. Oaspeții au egalat la 19, din 7 metri, însă cu 4 secunde înainte de final, Csepreghi a făcut fentă de aruncare la 9 metri, a depășit în săritură un adversar, și a dat lovitura de grație pentru o victorie care menține HCM-ul în cărțile calificării pentru optimile de finală.

Pe 1 decembrie, în Germania, va evolua contra liderului grupei, Hamburg. Pentru a-și îndeplini obiectivul, HCM trebuie să câștige 3 dintre următoarele 4 meciuri. Ultimele trei partide din faza grupelor sunt programate anul viitor, când HCM va întâlni pe Wisla Plock și Sankt Petersburg acasă și pe Cimos Koper în deplasare.