marţi, 22 ianuarie 2019

Alexandru Maxim a debutat pentru Stuttgart, în partida cu Genk din Europa League, scor 1-1

Cu internaționalul român Alexandru Maxim pe banca de rezerve, Stuttgart a deschis scorul în Germania, în partida din șaisprezecimile Europa League împotriva belgienilor de la Racing Genk. Golul lui Gentner din minutul 42 promitea să aducă prima victorie din 2013 pentru Stuttgart. Maxim a intrat cu 15 minute înainte de final, însă nu a reușit mare lucru pentru noua sa echipă, care s-a văzut egalată în minutele de prelungire, Plet punctând pentru Genk! Ștefan Radu a fost integralist pentru Lazio în egalul spectaculos, 3 la 3, de pe terenul Borussiei Monchengladbach.

Stranzl a deschis scorul din penalty în minutul 17, dar Lazio a reușit egalarea prin Floccari, după pauză. Apoi Kozak a adus echipa lui Ștefan Radu în avantaj în minutul 64. 6 minute mai târziu, Stranzl a ratat ocazia de a mai marca o dată de la punctul cu var. Cel de-al treilea penalty acordat nemților a fost transformat de Marx, iar Arango a făcut 3 la 2 în minutul 88, dar Borussia a scăpat victoria printre degete. Kozak a fost salvatorul italienilor, golul său din minutul 90 aducând un egal prețios pentru Lazio în ecuația calificării.

Simona Halep nu mai este locul 1!
De Neptun TV 22 ianuarie 2019

Într-un clasament live, după această victorie, Petra Kvitova a ajuns la 5,770 de puncte.