duminică, 21 iulie 2019

Alonso este noul lider în Formula 1!

Fernando Alonso a dat peste cap toate calculele din Formula 1! Spaniolul s-a impus fără probleme în antepenultima etapă a sezonului, pe circuitul din Coreea de Sud. Fostul Campion Mondial a profitat din plin și de abandonurile celor doi componenți ai echipei Red Bull Racing, Mark Webber și Sebastian Vettel. Haosul de pe circuitul Internațional Corean a fost prevestit de vremea nefavorabilă cu ore înainte de începerea cursei, care nu numai că a fost întârziată cu câteva ore, dar după ce a început a fost oprită, pentru ca mai apoi organizatorii să dea totuși ok-ul pentru desfășurarea întrecerii. Cu două curse înainte de finalul sezonului în Marele Circ, și 50 de puncte rămase în joc, Alonso a celebrat a 5-a victorie a sezonului, care a transformat handicapul de 14 puncte al spaniolului față de Mark Webber într-un avantaj de 11 puncte. Campionul Mondial din 2008, Lewis Hamilton a terminat pe locul secund, la 14,9 secunde în spatele câștigătorului, și a urcat pe poziția a 3-a în clasamentul general, la 21 de puncte în urma lui Alonso. Cel de-al doilea pilot al scuderiei Ferarri, brazilianul Felipe Massa, s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

Circuitul alunecos le-a dat mari bătăi de cap și piloților de la Red Bull Racing. Germanul Sebastian Vettel a abandonat în turul 45, din cauza unor probleme la motor, iar coechipierul său, Mark Webber nu a rezistat nici măcar atât. 18 ture i-au trebuit australianului până să fie implicat într-un accident îndeajuns de brutal încât să termine cursa mai devreme, dar din care a scăpat fără nicio zgârietură. Clasamentul general este acum condus de spaniolul Fernando Alonso, cu 231 de puncte, urmat la 11 lungimi de Mark Webber și la 21 de britanicul Lewis Hamilton. În clasamentul constructorilor, Red Bull Racing Renault stă cel mai bine, cu 426 de puncte. McLaren Mercedes este pe 2, cu 399 de puncte, iar pe ultima treaptă a podiumului și-a făcut loc Ferarri, cu 374. Ultimele două curse ale sezonului în Marele Circ vor avea loc la Sao Paolo, în Brazilia, pe data de 7 noiembrie și pe circuitul Marina Bay, din Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, pe 14 noiembrie.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.