joi, 22 august 2019

Am ratat calificarea

Ca o confirmare a rezultatelor sub așteptări înregristrate la Campionatul Mondial de handbal din Brazilia, România a suferit aseară o nouă înfrângere, de data aceasta în optimile de finală. Tricolorele au fost învinse de Croația, pentru prima dată în istoria întâlnirilor directe, cu scorul de 28 la 27, la capătul unui meci presărat cu numeroase greșeli individuale. Elevele lui Radu Voina au început slab partida, însă au reușit pe parcurs să reechilibreze raportul de forțe din teren, însă doar până la mijlocul reprizei, atunci când instalația de iluminare a sălii din Sao Paolo a picat preț de câteva zeci de minute, și o dată cu ea și jocul României. Finalul a fost unul de infarct, cu numeroase răsturnări de situație, dar croatele au arătat mai multă stăpânire de sine și și-au adjudecat victoria, care le califică în sferturile competiției, dar și un bilet la Jocurile Olimpice de anul viitor, de la Londra. De partea cealaltă, România va evolua în continuare pentru locurile 9-17, repetând parcă evoluțiile din urmă cu opt și zece ani, când a încheiat turneul final pe locul 10, respectiv 17.