duminică, 21 aprilie 2019

Ana Porgras a renunțat la gimnastică!

Ana nu a mai trecut peste de data aceasta. La doar 18 ani, a hotărît să renunțe, chinuită de accidentările din ultima vreme. Decizia este cu atît mai surprinzătoare cu cît la sfârșitul anului trecut visa să cucerească o medalie la Jocurile Olimpice. Potrivit unor surse din cadrul federației, Porgras nu s-a adaptat stilului de lucru impus de coordonatorii lotului național, Octavian Belu și Mariana Bitang. Gimnasta clubului Farul a părăsit cantonamentul de la Izvorani și a plecat acasă, la Bârlad, de unde și-a făcut publică decizia de a spune adio gimnasticii. Retragerea sa este o lovitură mare pentru clubul Farul, ale cărui speranțe la cucerirea unei medalii olimpice în acest an se legau mai ales de Ana Porgras. La doar 18 ani, Ana Porgras se poate lăuda cu performanțe extraordinare la senioare, un titlu mondial obținut în 2010 la bârnă, un bronz la Mondiale în 2009 la paralele și un bronz la Europene cu echipa. Anul trecut, la Tokyo, nu a urcat pe podiumul mondial, dar a primit un premiu pentru eleganță din partea organizatorilor.

Fed Cup | Simona Halep a câștigat primul meci din semifinale, contra Kristinei Mladenovic
De Mediafax 20 aprilie 2019

În partida desfășurată la Rouen, Simona a făcut break la scorul de 2-2, în actul inaugural, însă Mladenovic a revenit imediat. Tenismena din România s-a desprins din nou, după un game maraton și a încheiat primul set după 56 de minute de joc, câștigând cu 6-3.

Ashleigh Barty a câștigat turneul de la Miami. Simona Halep rămâne pe locul 2 WTA
De Neptun TV 30 martie 2019

Australianca Ashleigh Barty (22 de ani, 11 WTA) a câștigat turneul de la Miami, după ce a trecut în ultimul act de Karolina Pliskova (27 de ani, 7 WTA), scor 7-6 (1), 6-3.

Simona Halep ratează revenirea în fruntea clasamentului WTA după eliminarea din turneul de la Miami!
De Neptun TV 29 martie 2019

Simona Halep a ratat șansa de a reveni pe prima poziție WTA și de a o depăși pe Naomi Osaka.

Simona Halep, la un meci distanță de primul loc în clasamentul WTA
De Neptun TV 28 martie 2019

Simona Halep are nevoie de o singură victorie pentru a redeveni lider mondial și pentru a începe sezonul favorit, de zgură, de pe locul 1 WTA. Și-a egalat deja cea mai bună performanță a carierei la Miami.

CONSTANȚA. Scene șocante la un meci de rugby - puștii de 17 ani s-au călcat în picioare sub ochii părinților
De Neptun TV 27 martie 2019

Scene desprinse parcă din filme de război s-au derulat la un meci de rugby din campionatul de juniori al României.

TURNEUL DE LA MIAMI. Simona Halep, victorie clară cu Venus Williams: E mereu o plăcere să joci în fața surorilor Williams
De Neptun TV 26 martie 2019

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a obținut o victorie clară cu Venus Williams (38 de ani, 44 WTA) și s-a calificat în faza sferturilor de finală ale turneului de la Miami pentru a patra oară în carieră.