sîmbătă, 20 iulie 2019

Astra calificată, Șumi pleacă! ”Am decis să fie ultimul meu meci la Astra. Nu sunt respectat!”

Performanță incredibilă reușită de Astra. Giurgiuvenii s-au calificat în 16-zecimile Europa League, după 0-0 aseară pe Arena Națională cu AS Roma. În ciuda acestei performanțe istorice, Marius Șumudică a anunțat că va pleca de la Astra.

Astra s-a calificat în primăvara europeană, dar Șumudică a șocat pe toată lumea, anunțând că a fost ultimul său meci pe banca echipei din Giurgiu.

Nemulțumit de faptul că patronul Ioan Niculae a vândut cei mai buni jucători după câștigarea titlului, Șumi a decis să plece și negociază deja cu Gaziantep, care îi oferă un salariu de 5 ori mai mare. Dacă turcii vor plăti banii ceruți de Niculae, Șumi nu va mai sta pe banca Astrei duminică, la derby-ul cu Steaua.

Astra a primit o mână de ajutor de la Viktoria Plzen, care a învins-o pe Austria Viena cu 3-2 în celălalt meci al grupei. În minutul 83 al partidei de pe Arena Națională, Șumudică a aflat că cehii au trecut la conducere și a izbucnit în lacrimi! Uimitor este că Plzen a întors scorul de la 0-2 la 3-2, în doar 10 oameni. Astra a avut un gol anulat în partida cu Roma. Alibec a marcat în minutul 50, dar arbitrul a anulat reușita pentru fault în atac. Astra își va afla pe 12 decembrie adversarul din 16-mile Europa League. Fiorentina lui Tătărușanu, Zenitul lui Mircea Lucescu, dar și Tottenham sau Lyon, venite din Champions League, sunt câteva dintre echipele pe care Astra le-ar putea întâlni în dubla manșă din 16 și 23 februarie.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.