joi, 22 august 2019

Astra Giurgiu a învins cu 1-0, în deplasare, formația slovenă Domzale, în primul tur al Ligii Europa

Debutul celor de la Astra în cupele europene a fost un real succes. Formația din Giurgiu a arătat încă de la începutul partidei că este net superioară micuței echipe slovene din Domzale. Chiar și fără principalul atacant pe care îl are în lot, Kehinde Fatai, absent din cauza unor probleme cu viza, formația antrenată de Daniel Isăilă și-a creat o mulțime de ocazii pe parcursul a celor 90 de minute.

Poarta giurgiuvenilor a fost pusă de puține ori în pericol, astfel că „alb-negrilor” nu le rămânea decât să înscrie. Au făcut-o destul de târziu, în minutul 84, atunci când Budescu nu l-a mai iertat pe portarul advers. Oaspeții au mai avut și două bare! S-a terminat 1-0 pentru Astra, rezultat ce face formația patronată de Ioan Niculae să fie favorită la calificarea în faza următoare din Europa League.