vineri, 23 august 2019

Au răpus liliecii !

După 1-1 în tur pe Nuevo Mestalla, Schalke 04 pleca cu prima șansă în manșa a doua a dublei cu Valencia din optimile Ligii Campionilor. Cu toate acestea, liliecii au avut prima șansă, prin francezul Jeremy Mathieu, al cărui șut a trecut puțin pe lângă poarta gazdelor. În minutul 17, spaniolii au și reușit să deschidă scorul pe arena din Gelsenkirhen, prin Ricardo Costa, care a fost mai mult... lovit în cap de centrarea turcului Mehmet Topal. Cu 5 minute înaintea pauzei, peruvianul Jefferson Farfan a restabilit egalitatea, după ce a transformat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri. La 7 minute după reluarea părții secunde, elvețianul Mario Gavranovic a rofitat de o bâlbâială în careul liliecilor și a punctat pentru 2-1, balonul lovind de două ori bara înainte de a intra în poartă. Artiz Aduriz își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutele 64 și 68, însă fie a tras alături, fie Neuer a intervenit fabulos în situație de 1 contra 1. În minutul 73 a avut loc o fază mai rară pe terenul de fotbal. Neuer a respins centrarea, iar șutul lui Joaquin, care a reluat din vole spre poarta goală, a fost repins de centralul întâlnirii, care s-a interpus pe traiectorie. Și în loc de 2-2 a fost 3-1 în minutul 90. Jefferson Farfan și-a trecut în cont dubla și a rezolvat ecuația calificării în sferturile competiției, acolo unde pe nemți îi așteaptă nume mari, precum Barcelona, Șahtior sau Tottenham.