duminică, 25 august 2019

Barcelona și AC Milan merg în optimile Ligii

Barcelona a înfruntat acasă pe BATE Borisov fără a apela la serviciile lui Messi, Xavi, Iniesta sau Fabregas. Veteranul Pinto i-a luat locul în poartă lui Valdes, iar Pedro și Maxwell au fost cei mai experimentați jucători de cîmp într-o echipă cu media de vârstă puțin peste 21 de ani. În minutul 35, Sergi Roberto a deschis scorul cu un șut plasat. Încrederea lui Guardiola în Academia La Masia a fost răsplătită și în minutul 60, când fundașul dreapta Martin Montoya a urcat scorul la 2-0 pentru catalani. Pedro nu a mai așteptat decât 3 minute pentru a înscrie și el cu o execuție de finețe de la marginea careului mic, dar setea de gol a catalanilor nu se potolise încă. În minutul 88, același Pedro a transformat un penalty obținut de Isaac Cuenca și a stabilit scorul final, 4-0. Barcelona egalează astfel recordul lui Manchester United din sezonul 1998-1999, de 20 de goluri marcate în faza grupelor și, cu doar 2 puncte cedate în 6 meciuri, începe în forță campania pentru cucerirea celui de-al 3-lea trofeu Champions League în ultimii 4 ani. În celălalt meci al grupei, AC Milan, deja calificată în optimi de pe poziția a 2-a, a făcut deplasarea în Cehia pentru a înfrunta pe Viktoria Plzen. După o primă repriză albă, imediat după pauză, în minutul 47, Pato a speculat o neatenție în apărarea lui Plzen și a marcat pentru 1-0. Două minute mai târziu, în urma unei faze-școală, Robinho a înscris golul 2 al milanezilor, care s-au văzut însă prea devreme câștigători. Relaxarea rossonerilor a fost speculată de campionii Cehiei. În minutul 89, Bystron a avut de îndeplinit o simplă formalitate după ce a primit o pasă perfectă în fața porții. Într-un final de meci nebun, Duris a egalat la 2 pentru un rezultat de palmares. Barcelona cu 16 puncte și AC Milan cu 9 se califică în primăvara Champions League, în timp ce Viktoria Plzen, cu 5 puncte, merge mai departe în Europa League. BATE Borisov, cu doar 2 puncte, își ia adio de la Europa în acest sezon.