marţi, 16 octombrie 2018

Baschet Club Athletic, medaliată cu bronz în Liga 1!

Baschet Club Athletic Constanţa a încheiat cu o victorie turneul Final Four de la Brăila şi a obţinut medaliile de bronz ale Ligii Întîi. ”Gladiatorii din Tomis” vor evolua din sezonul viitor în Superliga României.

O echipă așa cum se autointitulează, “Made in Constanța”, cu 13 jucători din 17 născuți la țărmul Mării Negre,Baschet Club Athletic a reușit clasarea pe podiumul Ligii Întîi, din postura de outsider. În ciuda absențelor lui Mâinea, Oprean, Călin și Trandafir, toți accidentați, Athletic s-a impus în ultimul meci al turneului F4 de la Brăila, scor 82-67 cu Colegiul Național Aurel Vlaicu București.

Grație acestui succes, echipa antrenată de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici a terminat turneul pe locul 3, după Cuza Sport Brăila și Știința București. Americanul Jeremi Booth a încheiat al doilea în topul coșgeterilor turneului, cu 57 de puncte, după compatriotul său Ameer Jackson, de la Aurel Vlaicu, cu 82. Alexandru Liță a reușit 31 de recuperări și a încheiat pe primul loc la această categorie, la egalitate cu Nicolae Ciucă de la Aurel Vlaicu.

Gladiatorii din Tomis promovează practic în prima ligă de baschet a României, care va reuni din sezonul viitor Liga Națională și Liga 1. În mod normal, Athletic va evolua în grupa a doua valorică, alături de ultimele patru clasate în actualul sezon al Ligii Naționale.

Simona Halep a plecat la Moscova. 'Sunt destul de ok, dar nu știu cum o să fiu la meciul oficial'
De Neptun TV 12 octombrie 2018

Simona Halep a fost diagnosticată cu hernie de disc în urmă cu o săptămână.

Ionel Dănciulescu este noul manager sportiv al FC Farul Constanța
De Neptun TV 5 octombrie 2018

Ionel Dănciulescu a acceptat oferta patronului FC Farul Constanța, Ciprian Marica, de a ocupa postul de manager sportiv al echipei de la malul mării.

Simona Halep s-a accidentat și ar putea renunța la turneul de la Wuhan: '24 de ore foarte dificile'! Niculescu, învinsă în primul tur
De Mediafax 24 septembrie 2018

Simona Halep, locul I WTA, a anunțat că a simțit dureri la spate duminică, la antrenament, și ar putea rata participarea la turneul de la Wuhan.

Noul clasament WTA a fost publicat. Simona Halep, pentru a 46-a săptămână pe primul loc. La ce distanță se află față de rivalele sale
De Neptun TV 17 septembrie 2018

Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur de la US Open, dar continuă să aibă un avans consistent în fața principalei sale urmăritoare.