duminică, 25 august 2019

Bayern a rămas fără busolă

Borussia e la putere în Bundesliga! Campioana Dortmund a dispus cu 2-0 de Schalke, iar Monchengladbach s-a impus cu 3-0 la Koln, obligînd-o astfel pe Bayern să câștige la Mainz pentru a-și apăra primul loc. Bavarezii au început însă prost, austriacul Andreas Ivanschitz deschizînd scorul în minutul 10, după ce l-a driblat și pe portarul Neuer. Belgianul Daniel Van Buyten a egalat în minutul 56 dintr-o centrare a lui Toni Kroos și mașina de fotbal condusă de Jupp Heynckes părea să-și reintre în ritm. Înfrîngerea cu Dortmund din etapa trecută, prima după o serie impresionantă de 10 victorii în toate competițiile, are însă o explicație: absența creierului de la mijlocul terenului, Bastian Schweinsteiger. Mainz a revenit în avantaj prin golul superb marcat cu un șut de la distanță de Marco Caligiuri în minutul 67 pentru ca Niko Bungert să ducă scorul la 3-1 în minutul 74. Același Van Buyten a redus din diferență, în minutul 79, dintr-o centrare a aceluiași Kroos, dar echipa antrenată de Thomas Tuckel a rezistat pînă la final pentru o victorie de palmares împotriva colosului german. Bayern încheie astfel pe locul 3 un week-end pe care-l începuse ca lider, fiind la 1 punct în urma Borussiei Dormund și a Borussiei Monchengladbach.