luni, 19 august 2019

Bayern face legea în Germania

Echipa condusă de Bruno Labbadia spera să-i pună piedică lui Bayern Munchen în cursa pentru titlu, însă bavarezii aveau alte planuri. Partida de pe Mercedes-Benz Arena a început cum nu se putea mai bine pentru gazde. Mijlocașul lui Stuttgart, Christian Gentner a deschis scorul cu un șut plasat, după ce Martin Harnik i-a așezat pe tavă balonul cu capul. Doar 6 minute mai târziu, brazilianul Rafinha a centrat perfect pentru Mario Gomez, care a adus egalarea pentru bavarezi. În minutul 29, italianul Molinaro a primit al 2-lea galben pentru un fault la Robben. Stuttgart a rămas în 10 oameni și a fost incapabilă să mai oprească asalturile lui Bayern. Super Mario a stabilit scorul final în minutul 57 cu un șut la firul ierbii. Al 15-lea gol al sezonului pentru golgheterul Mario Gomez menține Bayern pe primul loc în Germania cu 34 de puncte. Într-o altă partidă a rundei cu numărul 16, Borussia Dortmund a primit vizita lui Kaiserslautern, galben-negrii fiind obligați să câștige după două partide în campionat fără victorie. În minutul 27, japonezul Kagawa a înscris pentru 1-0, iar campionii en-titre erau în grafic. Kaiserslautern însă nu a cedat lupta, iar în minutul 60, Sahan a marcat golul egalizator cu un voleu sanzațional. Meciul s-a terminat 1-1, iar Borussia Dortmund bifează 3 partide consecutive fără victorie. Echipa condusă de Jurgen Klopp rămâne pe locul 2 în Bundesliga cu 31 de puncte, 3 mai puține decât liderul Bayern Munchen.