duminică, 25 august 2019

Bayern revine pe primul loc în Bundesliga

Bayern Munchen a deschis scorul la jumătatea primei reprize, atunci când mijlocașul francez Franck Ribery a trimis cu sete în plasă o minge primită de la Alaba. Debutul celei de-a doua reprize a consemnat relansarea meciului, atunci când Mark Rosenberg a egalat în minutul 52 cu un șut plasat în poarta lui Bayern. În minutul 69, Robben a transformat un penalty obținut de Thomas Muller după un fault în careu al fundașului Andrea Wolf. Portarul Sebastian Mielitz a fost învins din nou de Ribery în minutul 77, după o fază creată de Muller. În minutul 80, Aaron Hunt și-a lăsat echipa în 10 oameni după ce a primit roșu în urma unei intrări criminale asupra mijlocașului lui Bayern, Toni Kroos. Cu 10 minute înainte de final, Ribery a fost și el faultat în careu, iar Robben a transformat lovitura de pedeapsă, ducând scorul la 4-1. Astfel, Bayern urcă pe primul loc în Bundesliga, cu 31 de puncte, Borussia Dortmund ajungând pe 2, cu un punct mai puțin, după remiza din derby-ul cu Borusssia Monchengladbach. Werder Bremen ocupă poziția a 5-a, cu 26 de puncte.