luni, 19 august 2019

Bordeaux și Lille și-au împărțit punctele

Cheick Diabate a deschis scorul pentru Bordeaux în partida de pe teren propriu contra campioanei en-titre a Franței, Lille. Jucătorul din Mali a transformat, nu fără emoții însă, o lovitură de la 11 metri, iar « nordicii » conduceau cu 1-0 din minutul 8 al meciului. Cu 8 minute înaintea pauzei Lille putea aduce egalarea pe tabelă prin Moussa Sow, dar tânărul goalkeeper Kevin Olimpa s-a opus providențial, în două rânduri, salvâbdu-și echipa. Olimpa nu a mai avut însă replică în minutul 57, atunci când campioana a restabilit egalitatea prin puștiul minune, Eden Hazard. Acesta a evitat bine doi adversari în colțul careului mare și a șutat bine, la colțul lung. Cu 9 minute înainte de final, Bordeaux putea păstra acasă cele 3 puncte, însă același Diabate nu a mai fost la fel de precis ca în prima repriză, și a șutat în bară. 1-1 pe Stade Chaban Delmas, iar Lille ratează șansa de a egala la puncte liderul Lyon.