miercuri, 19 iunie 2019

Ca pe vremuri!

Cei aproape 15,000 de fani brazilieni care au avut inspirația să meargă pe Vila Belmiro pentru partida dintre Santos și Flamengo pot spune că le-au văzut pe toate în fotbal! Au fost martorii unei partide incredibile, cum rar se vede pe un teren de fotbal, poate o dată la 20 de ani! După nici jumătate de oră de la start, Santos conducea cu 3-0, grație „dublei” lui Borges și a unei reușite de senzație a lui Neymar, care a arătat lumii întregi motivul pentru care Santos cere 60 milioane de euro pentru a-l lăsa să plece la Real Madrid! Show-ul de pe Vila Belmiro era însă abia la început! Pînă la pauză, în doar 15 minute, Ronaldinho, Thiago Neves și David au egalat pentru Flamengo, care s-a trezit din pumni precum legendarul Rocky Balboa. La 3-2, „căpitanul” lui Santos, Elano, omul reinventat în fotbalul mare de Mircea Lucescu la Șahtior Donețk, a bătut șmecherește o lovitură de la 11m și... a ratat! Imediat după pauză, Neymar a mai adus-o o dată de Santos în avantaj, 4-3, însă finalul i-a aparținut în totalitate lui Ronaldinho. Fostul star al Barcelonei a egalat mai întâi dintr-o lovitură liberă transformată în manieră proprie, pe seub zid, apoi a marcat și golul victoriei pentru Flamengo, cu nouă minute înaintea finalului.

Meci splendid în semifinalele Ligii Națiunilor: Portugalia s-a CALIFICAT - Cristiano Ronaldo și-a dus naționala în FINALĂ!
De Mediafax 6 iunie 2019

Portugalia a câștigat, miercuri seară, meciul din semifinalele Ligii Națiunilor, contra Elveției, scor 3-1. Cristiano Ronaldo a adus calificarea în ultimul act pentru lusitani cu un hat-trick.

Simona Halep, premiată la Paris pentru cea mai bună tenismenă din 2018!
De Neptun TV 5 iunie 2019

Simona Halep (3 WTA), a participat, marți seară, la Cina Campionilor, organizată la Paris de Federația Internațională de Tenis (ITF). Românca a primit premiul pentru cea mai bună tenismenă din 2018.

Roland Garros 2019. Simona Halep joacă astăzi în primul tur cu Ajla Tomljanovic. ORA meciului
De Mediafax 28 mai 2019

Partida Halep - Tomljanovic e programată a treia pe terenul central, după John Millman - Alexander Zverev, din proba masculină, și Naomi Osaka - Ana Karolina Schmiedlova, de la feminin.