joi, 22 august 2019

Calificare miraculoasă pentru Olympique Marseille

Din Grupa F a Ligii Campionilor mai departe vor merge Arsenal Londra și Olympique Marseille . În cel mai nebun meci al serii, francezii au reușit să revină spectaculos de la 2 la 0 , pentru  a se impune cu 3 la 2 chiar pe terenul Borusiei Dortmund. Deși fără șanse de a mai prinde un loc în primăvara europeană ,nemții au început mai bine iar Blaszczykowski a deschis scorul pentru Dortmund in minutul 23, cu un sut printr-un culoar creat de Lewandowski. Jocul  curs din ce in ce mai bine pentru echipa germana și in minutul 32 Hummels a facut 2-0 pe tabela din penaltyul obtinut de capitanul Sebastian Kehl. Pînă la pauză Remy a reușit să marcheze pentru OM , un gol ce avea să schimbe complet dinamica jocului în partea secundă . Francezii au atacat cu disperarea în speranța egalarii, aceasta venind in minutul 85 de la Andre Ayew. 2 minute mai tîrziu , Valbuena a avut un moment de magie și a marcat pentru Marseille , un gol ce aduce francezilor o calificare care la un moment dat era pierdută . Goluri multe s-au marcat si în celalalt meci al grupei, dintre Olympiacos Pireu și Arsenal. Gazdele au deschis scorul prin Djebbour si s-au distantat pe tabela inca din minutul 36, prin golul marcat de David Fuster. Tunarii au revenit dupa pauza, in minutul 57 Benayoun marcand pentru 2-1, insa scorul final a fost stabilit de Modesto in minutul 89. N-a fost suficient insa ca Olympiakos sa obtina calificarea in fata celor de la Arsenal, castigatoarea grupei F.