marţi, 28 februarie 2017

Calificare ratată la Mondialul U21. Naționala de handbal masculin, învinsă clar și de Suedia

loading...

Naționala masculină de tineret a României a ratat orice șansă de a se mai califica la Campionatul Mondial Under 21. „Tricolorii mici“ au fost învinși de Suedia cu 32-25, la capătul unei partide care a fost în permanență la discreția oaspeților.

Turneul de calificare de la Pitești se dovedește a fi un adevărat coșmar pentru jucătorii naționalei de tineret de handbal masculin a României. Dacă ieri au luptat de la egal la egal cu Danemarca timp de o repriză, în meciul de debut, elevii lui Ovidiu Mihăilă nu au avut nici o șansă în fața Suediei.

Nordicii au controlat ostilitățile din teren din primul până în ultimul minut, astfel că tabela indica la final scorul de 32 la 25 pentru Suedia, după ce la pauză a fost 15 la 9. În aceste condiții, calculele de calificare nu mai dau nici o șansă naționalei României la a prinde primul loc al grupei, care duce la Campionatul Mondial de tineret, indiferent de rezultatul partidei de astăzi, ultima, contra Bulgariei.

Meciul decisiv pentru ocuparea primului loc în grupă se va disputa între principalele favorite, Danemarca și Suedia, cu începere de la 18.

loading...

HC Dobrogea Sud a coborât de pe podium. Toma: 'Vrem să stăm sus, în primele 4, dar obiectivul e locul 2'
De Sorin Cealera 27 februarie 2017

Handbal Club Dobrogea Sud a coborât de pe podiumul Ligii Naționale după egalul înregistrat duminică, scor 24-24 cu Handbal Club Vaslui. Deși a ajuns la trei meciuri fără victorie, Constanța nu dezarmează: vrea locul 2 la finalul sezonului regulat.

DOLIU ÎN SPORTUL ROMÂNESC. O triplă campioană a României și mamă a unei fetițe de patru ani a murit la numai 33 de ani - GALERIE FOTO
De Alin Tarnovschi 25 februarie 2017

Lumea handbalului a fost cutremurată azi de o veste-șoc! Mihaela Brândușe (fostă Viscreanu), mamă a unei fetițe de 4 ani și fostă handbalistă la Silcotub Zalău, a murit din cauza unor grave probleme de sănătate.

Lucian Bute, învins de columbianul Eleider Alvarez prin KO - VIDEO
De Neptun TV 25 februarie 2017

Boxerul român Lucian Bute a fost învins de columbianul Eleider Alvarez prin KO în repriza a cincea, vineri seara, la Quebec City, într-un meci la categoria semigrea, eliminatoriu pentru titlul mondial WBC.

Viitorul a trecut peste înfrângerea cu Astra și vrea victoria contra Timișoarei
De Ciprian Vieru 24 februarie 2017

După dușul rece suferit în runda trecută în fața Astrei, FC Viitorul vrea să recupereze sâmbătă punctele în fața Timișoarei. Misiunea nu se anunță însă deloc una ușoară, în ciuda faptului că bănățenii ocupă penultima poziție a clasamentului. Și asta cu atât mai mult cu cât în tur s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

Derby la Constanța: HC Dobrogea Sud II vs. HC Farul, sâmbătă, de la ora 11.00
De Sorin Cealera 24 februarie 2017

Sâmbătă se joacă derby-ul Constanței în Divizia A de handbal masculin. De la ora 11.00, Dobrogea Sud II și Farul se întâlnesc în Sala Sporturilor. Cele două echipe anunță un meci spectacol.

FC Viitorul U19 a ratat calificarea în sferturile UEFA Youth League, după 0-3 cu FC Porto U19
De Neptun TV 21 februarie 2017

FC Viitorul U19 a pierdut, astăzi, meciul din deplasare cu FC Porto U19, scor 0-3, în optimile de finală ale UEFA Youth League, competiție supranumită Liga Campionilor pentru Tineret.

Stadionul Farul din Constanța, care găzduia nu demult meciuri ale naționalei, stă să se prăbușească - GALERIE FOTO
De Alin Tarnovschi si Ioana Paidos 20 februarie 2017

Imagini de coșmar la tribuna oficială a stadionului Farul din Constanța! Din cauza apei infiltrate, pereții sunt pe cale să se prăbușească și nimeni nu ia nicio măsură pentru a împiedica acest lucru.

Misiune: victorie la Porto! FC Viitorul U19 pregătește meciul din Youth League - VIDEO
De Ciprian Vieru 18 februarie 2017

Viitorul pregătește derby-ul din Liga Întîi cu Astra, programat mâine seară, de la ora 20.00, la Giurgiu, dar și partida din Youth League cu FC Porto. Echipa de tineret a clubului constănțean va lupta marți, în Portugalia, pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției.

HC Farul, debut în forță în returul Diviziei A: 34-21 cu Danubius Galați
De Sorin Cealera 18 februarie 2017

Handbal Club Farul a început returul Diviziei A cu o victorie pe teren propriu, scor 34-21 cu Danubius Galați. Este cel de-al 10-lea succes din acest sezon pentru constănțeni, care sunt candidați la promovarea în Liga Națională. Tot astăzi, Handbal Club Dobrogea Sud II a câștigat în deplasare, scor 28-27 cu Atletico Alexandria.

Începe cursa pentru promovare! HC Farul - Danubius Galați, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța - VIDEO
De Sorin Cealera 17 februarie 2017

Candidată la promovarea în Liga Națională, Handbal Club Farul joacă sâmbătă primul meci oficial din 2017, la Sala Sporturilor, contra lui Danubius Galați. Constănțenii vor să înceapă returul Diviziei A cu o victorie în fața propriilor suporteri.

Cele mai în formă echipe din Liga 1 se întâlnesc duminică! Cu ce ganduri pleacă Hagi la Giurgiu pentru partida cu Astra - VIDEO
De Adina Baciu 16 februarie 2017

Gică Hagi ține cu Astra doar în seara asta! Peste câteva zile 'Regele' și Șumudică vor fi adversari. Viitorul joacă duminică, la Giurgiu, cu Astra.

Final încins la Dunărea Călărași - Dobrogea Sud, scor 25-24. Constănțenii au refuzat să intre pe teren în ultimele 7 secunde!
De Sorin Cealera 16 februarie 2017

Final încins la Călărași, astăzi, în meciul dintre Dunărea și Dobrogea Sud, încheiat cu victoria dramatică a gazdelor, scor 25-24. Ultima fază de atac a călărășenilor a fost repetată de observatorul partidei, pentru un time-out cerut de antrenorul Adrian Petrea. Constănțenii au contestat valabilitatea acestuia, pentru că a fost al doilea în ultimele 5 minute, ceea ce contravine regulamentului! Oaspeții au refuzat să mai intre pe teren în ultimele 7 secunde!

Spectacol marca Champions League! Bayern – Arsenal 5-1, Real – Napoli 3-1

Spectacolul a continuat aseară în Liga Campionilor. După recitalul dat de PSG în meciul cu Barcelona, Bayern Munchen a surclasat-o pe Arsenal cu 5-1. Și câștigătoarea trofeului, Real Madrid, a făcut un pas mare spre sferturi prin victoria cu 3-1 în fața lui Napoli.

Astra - Genk, de la ora 20.00, în Europa League. Șumudică: 'Am scris istorie. Calificarea în optimi ar fi un bonus!'

Astra joacă în această seară, de la ora 20.00, la Giurgiu, meciul tur cu echipa belgiană Genk, din 16-mile Europa League.

CONSTANȚA. HC Dobrogea Sud l-a transferat pe Mihai Rohozneanu - FOTO
De Sorin Cealera 15 februarie 2017

HC Dobrogea Sud și-a asigurat astăzi serviciile centrului Mihai Rohozneanu, care a semnat un contract până în vară, cu opțiune de prelungire.

PSG, cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un incredibil 4-0 cu FC Barcelona
De Neptun TV 15 februarie 2017

Paris Saint-Germain a făcut un pas uriaș către sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, în urma unei victorii incredibile cu scorul de 4-0 (2-0) în fața formației FC Barcelona, pe stadionul ''Parc des Princes'', în prima manșă a optimilor de finală.

FC Viitorul s-a distanțat la șase puncte în fruntea clasamentului Ligii I
De Mediafax 13 februarie 2017

FC Viitorul a învins, astăzi, scor 3-0, pe teren propriu, formația Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a 23-a din Liga I.

Show total, marca 'Valahu' la Constanța! Cel mai puternic om din România a fost pus la skanderberg de... soție - VIDEO
De Adina Baciu 13 februarie 2017

A fost show total ieri la eventimentul 'Cristi Migit vs. 100'! Un constănțean l-a pus la skanderberg pe vicecampionul mondial la doar 18 ani, Cristi Migit. Radu Valahu s-a băgat și el la masa de skanderberg, dar a cedat în fața...soției!

Viitorul – Astra, în sferturile Cupei României
De Sorin Cealera 13 februarie 2017

Sorții au decis astăzi sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. FC Viitorul va întâlni campioana Astra Giurgiu, în manșă unică, la Ovidiu, între 28 și 30 martie.

CONSTANȚA. Culturistul constănțean Roberto Măgureanu l-a pus la skandenberg pe vicecampionul mondial Cristi Migit!
De Sorin Cealera 12 februarie 2017

A fost show astăzi la evenimentul ”Cristi Migit vs. 100”, organizat de celebrul Radu “Valahu” Georgescu la City Park Mall. Vicecampionul mondial de skandenberg Cristi Migit (18 ani) a provocat 100 de constănțeni, cu promisiunea că va oferi 1000 de euro celui care îl va învinge.

CSU Neptun, victorie cu Școala 181 București, scor 35-27

CSU Neptun a obținut a 8-a victorie din acest sezon al Diviziei A de handbal feminin, după ce s-a impus pe teren propriu, scor 35-27, în meciul cu Școala 181 București.