marţi, 20 august 2019

CFR Cluj câștigă cu 4-1, acasă cu Gaz Metan Mediaș

Formaţia din Ardeal a făcut spectacol aseară, pe teren propriu.

Cei care au deschis scorul în Gruia au fost oaspeții pregătiți de Cristi Dulca. Era minutul 16 și Ciprian Petre “dezgheța” tabela după un șut cu latul, la colțul lung. Egalarea a venit abia pe finalul reprizei, când portughezul Bruno Guima a înscris în poarta Mediașului, după o respingere a lui Pleșca. În minutul 52, Larie a făcut 2-1 cu un șut la colțul lung. CFR a dominat cu autoritate partea a doua.

Gregory Tade, franco-ivorianul ce a jucat în ultimele sezoane în Scoția a înscris din penalty în minutul 67, după un henț în careu al oaspeților. Același Tade a stabilit rezultatul final în minutul 85, când a marcat singur cu poarta goală. În urma acestei victorii din etapa a cincea, CFR a adunat 10 puncte și ocupă locul 4 în clasament, în timp ce Faz Metan are cu două puncte mai puțin.