vineri, 24 mai 2019

CONSTANȚA. Peste 1.500 de participanți la a opta ediție a concursului TriChallenge Mamaia - GALERIE FOTO

Este weekendul evenimentelor sportive la Mamaia! În timp ce în piaţeta de la Cazino se desfăşoară campionatul Mondial de bob şi skeleton starturi, pe plaja Rex s-a dat startul celei de-a opta ediţii a competiţiei TriChallenge Mamaia.

A fost o zi plină pentru iubitorii de sport. Peste 1.500 de persoane au participat la TriChallenge Mamaia 2016, cel mai mare concurs de triatlon din Europa de Est și Balcani, ajuns acum la a opta ediție.

Ziua a început cu probele de super sprint și sprint. Câștigătoarea  probei feminine de sprint a fost Antoanela Manac, multiplă campioană națională la triatlon și duatlon.

Competiția a atras mii de turiști și constănțeni care au venit și anul acesta să îi încurajeze și să îi pozeze pe participanți.

A opta ediție a TriChallenge Mamaia a avut parte de o premieră deosebită: proba de înot a avut loc în Marea Neagră, spre fericirea participanților, dar și a organizatorilor. Anul trecut acest lucru nu a fost posibil din cauza valurilor mari, dar astăzi vremea a fost foarte frumoasă.

Proba olimpică a fost câștigată de românul Deak Zsombor, un obișnuit al probelor IronMan. Concursul  feminin a fost câștigat de tritalonista Ștefania Ion.

Simona Halep, după ce a pierdut finala cu Kiki Bertens: 'Cred că am jucat greșit tot ce am jucat'
De Neptun TV 12 mai 2019

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a pierdut finala de la Madrid, că speră să mai aibă ocazia de a juca contra olandezei Kiki Bertens pentru că trebuie să-și ia revanșa.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid: 'Vreau să mă simt bine și să câștig'
De Neptun TV 10 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveția; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Simona Halep, prima reacție la victoria care o readuce pe locul 2 WTA: 'Sunt încă pe antibiotice'
De Neptun TV 9 mai 2019

Parcursul execelnt al Simonei vine în ciuda faptului că este răcită și urmează un tratament pe bază de antibiotice.

Victorie FULGER la Madrid | Halep s-a calificat în sferturile turneului, după 6-0; 6-0 cu Kuzmova: Am dominat meciul, am simțit loviturile
De Mediafax 8 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a declarat extrem de mulțumită de victoria de la Madrid, care a dus-o în sferturi. A fost, practic, un antrenament cu public pentru sportiva noastră.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid
De Neptun TV 7 mai 2019

În optimile de finală, Simona Halep va da piept, în premieră, cu slovaca Viktoria Kuzmova (20 de ani, nr. 46 WTA).