sîmbătă, 17 noiembrie 2018

CUPA MONDIALĂ 2018. Franța este noua campioană mondială la fotbal!

De Mediafax 10:28, 15 iulie 2018 131 vizite Sport

A 21-a ediție a Campionatului Mondial a ajuns la sfârșit. Finala mare, Franța - Croația, are loc după un drum lung străbătut de ambele echipe.

Croația a stat mai mult timp pe teren pentru a-și obține locul în finală, după ce a jucat trei meciuri cu prelungiri și penalty-uri. Danemarca, Rusia și Anglia sunt naționalele eliminate de formația lui Zlatko Dalic după prelungiri și lovituri de departajare.

Franța și-a croit drumul spre ultimul act mai ușor, după ieșirea din grupe. Argentina, Uruguay și Belgia sunt echipele învinse în fazele eliminatorii de "Cocoșii" lui Didier Deschamps, cu un joc pragmatic, închis, la rezultat, imediat după deschiderea scorului. Franța a câștigat grupa C, cu 7 puncte, din care au mai făcut parte Danemarca, Peru și Australia.

A doua finalistă, Croația, a câștigat grupa D cu maximum de puncte, cu victorii în fața Argentinei, Nigeriei și Islandei.

"Cocoșii" sunt în finala mondială după 12 ani. În 1998, Franța câștiga Cupa Mondială chiar pe teren propriu, după o finală în care a învins Brazilia cu 3-0. În semifinale, francezii o eliminau chiar pe Croația, la ultimul rezultat mare din istoria naționalei.

Croații sunt pentru prima dată într-o finală de Campionat Mondial.

"Acum nu mai există presiune, iar eu nu voi adăuga presiune înainte de o astfel de întâlnire. Este, pur și simplu, cel mai important moment din viața fiecăruia dintre noi. Suntem gata să acceptăm înfrângerea cu demnitate dacă așa va fi, dar vom reprezenta țara noastră în modul cel mai demn. Dacă nu vom câștiga, vom felicita adversarul. Dacă vom câștiga, atunci vom fi cei mai mândri. Suntem aici să ne bucurăm", a declarat Zlatko Dalic, selecționerul Croației.

"E o onoare să jucăm un asemenea meci. Nu e nimic mai frumos decât să joci o finală de Mondial. Suntem pregătiți, am făcut totul cât am putut de bine. Trebuie să rămânem calmi, trebuie să avem încredere și să ne concentrăm. Croația are fotbaliști cu experiență, joacă împreună de mult timp. Nu suntem euforici, suntem cu toții satisfăcuți că am ajuns aici, dar nu s-a terminat. E cel mai important joc al anului pentru noi!", a trasmis și Didier Deschamps, antrenorul Franței.

Duelul din finală are o însemnătate specială pentru doi dintre fotbaliști. Kylian Mbappe și Luka Modric. Dacă Franța câștigă, atunci atacantul lui PSG devine favorit să "spargă" dominația lui Messi și Ronaldo, care durează de 10 ani, și să câștige Balonul de Aur. La fel și în cazul mijlocașului de la Real. În cazul în care Croația câștigă Mondialul, Modric devine favorit la distincția oferită de France Football.

Argentinianul Nestor Pitana va conduce la centru marea finală de pe Lujniki, din Moscova. Arbitrul în vârstă de 43 de ani a condus și partida de deschidere a Mondialului, Rusia - Arabia Saudită. La cele două tușe vor fi compatrioții Hernan Maidana și Juan Pablo Belatti, în timp ce al patrulea arbitru va fi olandezul Bjorn Kuipers. Asistent de rezervă a fost desemnat un alt olandez, Erwin Zeinstra. Nestor Pitana i-a mai arbitrat pe francezi la competiția din Rusia, cu ocazia meciului din sferturile de finală împotriva Uruguayului, câștigat de "Les Bleus" cu 2-0. De asemenea, el s-a mai aflat la centru la meciurile Suedia - Mexic (3-0), din faza grupelor, și Croația - Danemarca (3-2 după loviturile de departajare), din optimile de finală.

UPDATE 20:10 Franța este noua campioană mondială la fotbal. Echipa antrenată de Didier Deschamps a învins, în finala Cupei Mondiale 2018, selecționata Croației cu scorul de 4-2, duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova.

Franța a câștigat Cupa Mondială fără să piardă vreun meci la turneul final disputat în Rusia. Echipa lui Deschamps a învins cu 4-2 Croația și s-a încoronat “Regina Lumii”.

Primele 10 minute ale finalei au fost de tatonare, niciuna dintre echipe nu a riscat prea mult. Lupta s-a dat la mijlocul terenului, acolo unde ambele echipe au jucători puternici. Prima mare ocazie a partidă a venit în minutul 15. Perisic a scăpat pe contraatac, în banda stângă, a centrat în mijlocul careului, dar Umtiti a respins din fața lui Mandzukic.

Patru minute după, Mandzukic a marcat primul gol al finalei, dar în poarta greșită. Griezmann a bătut o lovitură liberă, iar croatul și-a băgat mingea în propria poartă.

Balanța s-a echilibrat în minutul 29, când Croația a restabilit egalitatea prin reușita lui Perisic.

În minutul 34, cornerul dictat pentru Franța a schimbat destinul partidei. A bătut Griezmann și Matuidi a reluat pe spate și mingea l-a lovit pe Perisic și s-a dus într-un nou corner. Francezii au protestat și arbitrul Nestor Pitana a consultat VAR, iar apoi a dictat penalty pentru henț, în favoarea Franței.

Griezmann a marcat fără probleme de la punctul cu var și a dus scorul la 2-1 pentru Franța.

Franța a început repriza a doua în forță. Pavard a lansat bine o minge pentru Giroud, atacantul lui Chelsea, care i-a așezat perfect mingea lui Griezmann și acesta a tras, dar șutul a fost moale și Subasic a respins. Rebic a răspuns imediat, cu un șut puternic din prima, din marginea careului, dar Lloris a respins cu un reflex foarte bun.

Minutul 52 a venit cu prima acțiune importantă a lui Mbappe. Atacantul lui PSG a trecut în viteză pe lângă Vida, Subasic a intervenit și a blocat.

În decursul a 10 minute s-au marcat 3 goluri.

Mbappe a pornit o nouă acțiune, care l-a avut însă protagonist pe coechipierul său, Paul Pogba. A înscris cu stângul de la marginea careului, iar tabela arăta 3-1 pentru Franța. Șase minute mai târziu, Mbappe a marcat și el în poarta lui Subasic cu un șut fantastic din afara careului.

În minutul 69, croații au dus scorul la 4-2. Mandzukic a redus diferența după ce a profitat de o gafă a lui Lloris.

Finala Mondialului s-a încheiat cu o ratare incredibilă a lui Paul Pogba. Mbappe i-a trimis o minge în mijlocul careului, unde era singur, dar mijlocașul lui Manchester United a ratat lejer faza și a dat pe lângă minge, ratând ocazia de a face dubla.

Fluierul final s-a auzit pe stadionul Lujniki, sub privirile a 90.000 de oameni, iar Franța a devenit noua campioană mondială.

Simona Halep se desparte de antrenorul său, Darren Cahill: Am fost norocoasă să te am alături de mine. Ce parcurs am avut!
De Neptun TV 10 noiembrie 2018

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep, locul 1 WTA, i-a mulțumit lui Darren Cahill pentru colaborarea de patru ani, mesajul venind după ce antrenorul a anunțat că renunță la pregătirea ei din motive personale.

Simona Halep, a doua distincție în România. Arhiepiscopia Tomisului îi oferă Crucea Sf. Andrei
De Neptun TV 6 noiembrie 2018

Simona Halep a devenit, luni, Ambasador al Universității „Ovidius” din Constanța (UOC), fiind primul titlu de acest fel pe care instituția îl decernează unui sportiv român. Halep a spus că distincția este specială și diferită.

Simona Halep este lider. WTA a anunțat clasamentul de final de an
De Neptun TV 5 noiembrie 2018

În această săptămână, Irina Begu se află pe locul 66, Ana Bogdan pe 71, Monica Niculescu pe 78, iar Sorana Cirstea pe 85. Cele patru jucătoare mai pot înregistra modificări în clasament până la finalul anului.

Simona Halep a devenit prima jucătoare din lume care a primit trofeul Chris Evert
De Neptun TV 27 octombrie 2018

Simona Halep a cucerit în acest an trei trofee, la Shenzhen, Roland Garros și Montreal, și a mai pierdut trei finale, la Australian Open, Roma și Cincinnati.

DOLIU în sportul românesc! Un renumit fotbalist a încetat din viață
De Neptun TV 21 octombrie 2018

Balaci a debutat la Universitatea Craiova în august 1973 și a a contribuit la primul titlu de campioană al echipei din Craiova. A câștigat trei titluri naționale și patru Cupe ale României și a fost desemnat cel mai bun fotbalist român al anului în două rânduri: 1981 și 1982. În prima ligă are 347 de meciuri și 84 de goluri, la Universitatea Craiova, FC Olt Scornicești și Dinamo București.

Simona Halep s-a retras de la Turneul Campioanelor: 'Spatele meu nu este bine'!
De Neptun TV 18 octombrie 2018

Simona Halep nu a reușit să învingă lupta cu problemele la spate și a fost nevoită să se retragă și de la ultima competiție din acest an, Turneul Campioanelor.