vineri, 23 august 2019

Debut în forță la cea de a 13-a ediție a Turului Dobrogei la ciclism

Concurenții angrenați în „Turul Dobrogei” la ciclism au oferit un spectacol de calitate în cadrul cursei, la fel cum au obișnuit și în celelalte ediții. După proba de contratimp de dimineață, câștigată de Zoltan Sipos de la Mazicon București, a urmat prima etapă lungă. Concurenții au avut de parcurs 80 de kilometri pe traseul „ieșirea” din Constanța – Mangalia și retur. Misiunea sportivilor a fost îngreunată în prima parte a cursei de vântul puternic din față însă din pluton s-au evidențiat cicliștii de la Mazicon București și mai ales multiplul campion național Zoltan Sipos. Bulgarii de la Dobrich au avut un parcurs foarte bun pe durata primilor 40 de kilometri, însă partea secundă a cursei a aparținut sportivilor de la CS Otopeni, antrenați de cel mai mare ciclist român din toate timpurile, Mircea Romașcanu. Alexandru Ciocan, fiul selecționerului lotului de tineret al României, a reușit o evadare de senzație cu 10 kilometri înainte de linia de sosire și în ciuda faptului că a încheiat cursa cu emoții, el a reușit un timp foarte bun: 1:47:52. Ciocan a fost urmat la câteva secunde de Eduard Grous, de la Torpedo Zărnești și de Lucian Oprea, de la Petrolul Ploiești. Singurul incident de pe traseu a avut loc la intrarea în localitatea 23 August, la întoarcere. Câțiva cicliști nu au respectat culoarul de siguranță iar cursa a fost oprită pentru câteva momente, din rațiuni de siguranță. Etapa a 2-a a „Turului Dobrogei” la ciclism va avea loc vineri și va măsura 130 de kilometri pe traseul Constanța – Negru Vodă – Mangalia și retur.