miercuri, 21 august 2019

Favoritele pierd teren

Lille a început în forță partida de pe propriul teren și a fost aproape de a deschide scorul încă din minutul 10, însă șutul atacantului senegalez Moussa Sow a fost parat cu succes de goalkeeperul Laurent Pionnier. Singurul gol al întâlnirii a venit de la Montpellier în minutul 70, atunci când Oliver Giroud a fost servit excelent de Jamel Saihi și a punctat din 8 metri. Imediat după reluare, Lille și-a arătat colții, însă același Pionner a salvat miraculos șutul atacantului nigerian John Utaka. Scor final 1-0, iar Lille pierde tot mai mult teren în campionatul Franței, fiind în acest moment pe locul 13, cu un singur punct acumulat, după 2 runde disputate. Tot în cadrul etapei a 2-a din Ligue 1, vicecampioana Olympique Marseille a reușit doar o remiză pe terenul formației Auxerre. Deși a condus cu autoritate ostilitățile în prima repriză, grație reușitelor lui Loic Remy și Andre Ayew, OM nu și-a menținut avantajul și în actul secund. Gazdele au redus din handicap imediat după pauză,  Alain Traore punctând în minutul 46 cu o bombă de toată frumusețea, din afara careului. Auxerre a reușit să restabilească egalitatea pe tabelă cu 10 minute înainte de fluierul final, prin lovitura de cap a lui Roy Contout. S-a terminat 2-2, iar vicecampioana Olympique Marseille rămâne pe locul 9 în Ligue 1, cu 2 puncte strânse, în timp ce Auxerre se află tocmai pe locul 17, cu un singur punct.