vineri, 22 februarie 2019

Fernando a relansat lupta în Marele Circ

Alonso a început bine cursa și a reușit să se mențină pe prima poziție în ciuda atacurilor repetate ale lui Sebastian Vettel, declanșate imediat după start. De altfel, disputa pentru marele premiu din Singapore a fost una în doi, după ce Lewis Hamilton de la McLaren a fost nevoit să abandoneze cursa după un incident similar celui din urmă cu două săptămâni, de data aceasta cu australianul Mark Webber. Acesta nu a fost însă singurul accident de pe circuitul de la Marina Bay, Michael Schumacher avariindu-și serios monopostul după o coliziune cu Nick Heilfeld, pentru ca în ultimul tur de circuit, finlandezul Kovalainen să renunțe și el la cursă după ce motorul i-a luat foc. În aceste condiții, victoria i-a revenit spaniolului Fernando Alonso, care a câștigat cursa cu doar treizeci de sutimi în fața lui Vettel și a bifat astfel cel de-al doilea succes consecutiv, relansând practic lupta pentru titlul mondial la piloților, una care se anunță mai încinsă ca niciodată. Ultima poziție a podiumului a fost ocupată de coechipierul de la Red Bull al lui Vettel, australianul Mark Webber reușind să devină noul lider în clasamentul piloților, cu un total de 202 puncte și un avans de 11 puncte în fața lui Alonso, în timp ce Hamilton a picat până pe trei, după ce nu a reușit să obțină nici un punct în ultimele două mari premii. De asemenea, nu trebuie ignorați nici ocupanții pozițiilor 4 și 5, germanul Sebastian Vettel și britanicul Jason Button, care sunt la o distanță de doar 21, respectiv 25 de puncte de liderul Mark Webber. La constructori, lupta rămâne în continuare deschisă cu patru curse înainte de final, lider fiind Red Bull, cu 383 de puncte, urmată de McLaren, cu 359 puncte, și Ferrari, cu 316 puncte. Următorul mare premiu al campionatului mondial de Formula 1 este programat pentru 10 octombrie, în Japonia, pe circuitul de la Suzuka.

Halep a urcat oficial în topul WTA! Ce loc ocupă acum Simona
De Neptun TV 18 februarie 2019

Podiumul e alcătuit din japoneza Naomi Osaka, lider - 6.970 de puncte, Simona Halep, locul doi - 5537 de puncte, și Sloane Stephens, poziția a treia - 5307 de puncte.

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha! 'Aș fi vrut să câștig acest trofeu frumos, dar nu am putut'
De Neptun TV 16 februarie 2019

Simona Halep nu a reușit să câștige primul trofeu din noul sezon. Ajunsă în finala turneului de la Doha, numărul doi WTA a pierdut în trei seturi în fața jucătoarei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA), scor 6-3, 4-6, 3-6, după două ore și șase minute de joc.

Simona Halep s-a hotărât în privința antrenorului: Am început colaborarea și o să lucrăm împreună
De Neptun TV 4 februarie 2019

În primă fază s-a decis ca tehnicianul belgian să fie supus unei perioade de probă, dar presa din țara sa susține că acesta a convins-o deja pe jucătoarea noastră, prin metodele de antrenament, să semneze o înțelegere cu perioadă nedeterminată.

Simona Halep a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Românca a părăsit Top 2 WTA după 595 de zile
De Neptun TV 28 ianuarie 2019

Clasamentul WTA a încorporat luni punctele câștigate de Naomi Osaka și Petra Kvitova la Australian Open 2019, iar Simona Halep a pierdut două poziții în ierarhia mondială. Este cea mai importantă alunecare în clasament pentru româncă, după data de 8 mai 2017, când Halep ajungea de pe 4 pe 8.