miercuri, 19 iunie 2019

Francezii cuceresc nordul!

Raliul Finlandei, una dintre cele mai spectaculoase și dificile etape din Campionatul Mondial, a început cu Shakedownul programat pe o distanță de 3,19 km. În anii trecuți, traseul a fost utilizat ca probă specială în cadrul raliului, însă în acest sezon a fost folosit pentru antrenamente. Chiar dacă piloții nordici sunt de regulă net superiori în Finlanda, Citroen a demarat în forță și a obținut prima poziție prin francezul Sebastien Loeb, care a fost cronometrat cu un minut, 35 de secunde și 7 sutimi la finalul celor patru ture ale traseului. Septuplul campion mondial a fost urmat de coechipierul său Sebastien Ogier și de Jari Matti Latvala de la Ford, în timp ce Petter Solberg a terminat al patrulea. Raliul consemnează și revenirea lui Kimi Raikkonen, fostul pilot de Formula 1, care a încheiat traseul pe poziția a șaptea.

Ar putea sa va intereseze:

Meci splendid în semifinalele Ligii Națiunilor: Portugalia s-a CALIFICAT - Cristiano Ronaldo și-a dus naționala în FINALĂ!
De Mediafax 6 iunie 2019

Portugalia a câștigat, miercuri seară, meciul din semifinalele Ligii Națiunilor, contra Elveției, scor 3-1. Cristiano Ronaldo a adus calificarea în ultimul act pentru lusitani cu un hat-trick.

Simona Halep, premiată la Paris pentru cea mai bună tenismenă din 2018!
De Neptun TV 5 iunie 2019

Simona Halep (3 WTA), a participat, marți seară, la Cina Campionilor, organizată la Paris de Federația Internațională de Tenis (ITF). Românca a primit premiul pentru cea mai bună tenismenă din 2018.

Roland Garros 2019. Simona Halep joacă astăzi în primul tur cu Ajla Tomljanovic. ORA meciului
De Mediafax 28 mai 2019

Partida Halep - Tomljanovic e programată a treia pe terenul central, după John Millman - Alexander Zverev, din proba masculină, și Naomi Osaka - Ana Karolina Schmiedlova, de la feminin.