luni, 19 august 2019

Goluri de poveste în Europa League!

Stadionul Parken, din capitala Danemarcei, a găzduit aseară cel de-al doilea meci din grupa Stelei, dintre echipa locală, FC Copenhaga, și VFB Stuttgart. Andreas Cornelius a semnat prima oportunitate a meciului, după o gravă eroare devensivă a șvabilor. Prima repriză s-a încheiat cu un scor alb, iar primul gol s-a lăsat așteptat 76 de minute. Arthur Boka a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Ibisevic, care nu a ratat ținta și i-a adus pe germani în avantaj. În prelungirile meciului, slovacul Martin Harnik a stabilit și scorul final, în urma unui șut fabulos, în vinclul porții danezilor. 2-0 pentru Stuttgart, care acumulează 5 puncte și urcă pe locul secund al Grupei E. Golul serii a venit din Ucraina, și a fost reușit de brazilianul Taison, în meciul Metalist Harkov – Rosenborg. Micuțul atacant sud-american cu nume de pugilist a reușit un vole de zile mari, în stilul lui Marco van Basten. Norvegienii au egalat în finalul primei reprize prin Borek Dokal. Cu 20 de minute înainte de final, Taison îi pasează lui Cleiton Xavier, care face 2-1 cu o reluare simplă, iar scorul final a fost stabilit de Juan Torres în prelungirile meciului. 3-1 pentru Metalist, care acumulează 10 puncte în Grupa K, și se află la egalitate cu Leverkusen.