luni, 19 august 2019

Hamburg a câștigat Liga Campionilor la handbal masculin, după 30-29 cu Barcelona!

Câți le-ar fi dat vreo șansă celor de la Hamburg în acest sezon de Champions League? Echipa germană a terminat sezonul trecut pe locul cinci în campionatul Germaniei și a primit un wild-card din partea organizatorilor pentru a putea participa la cea mai importantă competiție europeană.

Hamburg a făcut un sezon perfect în Liga Campionilor și a ajuns până în Final Four, acolo unde a jucat meciul decisiv cu Barcelona. După o primă repriză echilibrată, spaniolii conduceau cu 11-9. Germanii au întors rezultatul în partea a doua și partida s-a terminat 25-25.

S-a intrat în prelungiri, acolo unde cei de la Hamburg au avut nervii mai tari. Nemții s-au impus cu 30-29 și , surprinzător sau nu, au devenit campionii Europei, obligând-o pe Barcelona, o echipă care are șapte trofee ale Ligii Campionilor în vitrină, să se recunoască învinsă.