duminică, 19 mai 2019

HC Dobrogea Sud a câștigat Supercupa României, după 28-27 cu Dinamo! 'Am reintrat în lumea bună a handbalului masculin românesc'

Handbal Club Dobrogea Sud a câştigat primul său trofeu: Supercupa României! Constanţa s-a impus astăzi în faţa campioanei Dinamo Bucureşti cu scorul de 28-27, în meciul care prefaţează noul sezon handbalistic, disputat la Sala Polivalentă din Capitală. ”Am reintrat în lumea bună a handbalului românesc”, spune preşedintele HC Dobrogea Sud, Ionuţ Rudi Stănescu.

Victorie spectaculoasă astăzi pentru Dobrogea Sud la Sala Polivalentă din Capitală, în fața campioanei Dinamo București. Echipa constănțeană s-a impus la limită, 28-27, după un meci pe care l-a controlat însă aproape în întregime.

După 13-10 la pauză, noua echipă a Constanței, condusă de francezul Christian Gaudin și sârbul Marko Isakovic, și-a continuat dominarea, grație unei linii de 9 metri inspirate, în care au strălucit Cutura, Crnoglavac și noua achiziție Vujovic. A fost 20-15 la jumătatea reprizei secunde, însă Dinamo a redus treptat din diferență și finalul a fost unul dramatic. Muntenegreanul Stevan Vujovic a marcat spectaculos pentru 27-24, cu un minut și jumătate înainte de final. Imediat iranianul Sajad Esteki a marcat, profitând de ieșirea portarului, și tot el i-a adus pe jucătorii lui Eliodor Voica la un singur gol diferență, 26-27.

Nikola Crnoglavac a reușit faza meciului și a marcat golul care a semnat victoria Constanței. Savenco a stabilit scorul final, dar fără a pune în pericol succesul adversarilor.

”Am reintrat în lumea bună a handbalului masculine românesc, de fapt am ajuns acolo unde ne este locul, să câștigăm cât mai multe trofee pentru orașul Constanța”, ne-a declarat președintele clubului, Ionuț Rudi Stănescu.

HC Dobrogea Sud va debuta în noul sezon al Ligii Naționale sâmbăta viitoare, la Constanța, contra lui CSU Suceava.

Simona Halep, după ce a pierdut finala cu Kiki Bertens: 'Cred că am jucat greșit tot ce am jucat'
De Neptun TV 12 mai 2019

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a pierdut finala de la Madrid, că speră să mai aibă ocazia de a juca contra olandezei Kiki Bertens pentru că trebuie să-și ia revanșa.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid: 'Vreau să mă simt bine și să câștig'
De Neptun TV 10 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveția; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Simona Halep, prima reacție la victoria care o readuce pe locul 2 WTA: 'Sunt încă pe antibiotice'
De Neptun TV 9 mai 2019

Parcursul execelnt al Simonei vine în ciuda faptului că este răcită și urmează un tratament pe bază de antibiotice.

Victorie FULGER la Madrid | Halep s-a calificat în sferturile turneului, după 6-0; 6-0 cu Kuzmova: Am dominat meciul, am simțit loviturile
De Mediafax 8 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a declarat extrem de mulțumită de victoria de la Madrid, care a dus-o în sferturi. A fost, practic, un antrenament cu public pentru sportiva noastră.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid
De Neptun TV 7 mai 2019

În optimile de finală, Simona Halep va da piept, în premieră, cu slovaca Viktoria Kuzmova (20 de ani, nr. 46 WTA).

Fed Cup | Simona Halep a câștigat primul meci din semifinale, contra Kristinei Mladenovic
De Mediafax 20 aprilie 2019

În partida desfășurată la Rouen, Simona a făcut break la scorul de 2-2, în actul inaugural, însă Mladenovic a revenit imediat. Tenismena din România s-a desprins din nou, după un game maraton și a încheiat primul set după 56 de minute de joc, câștigând cu 6-3.