marţi, 19 februarie 2019

HC Dobrogea Sud a câștigat Supercupa României, după 28-27 cu Dinamo! 'Am reintrat în lumea bună a handbalului masculin românesc'

Handbal Club Dobrogea Sud a câştigat primul său trofeu: Supercupa României! Constanţa s-a impus astăzi în faţa campioanei Dinamo Bucureşti cu scorul de 28-27, în meciul care prefaţează noul sezon handbalistic, disputat la Sala Polivalentă din Capitală. ”Am reintrat în lumea bună a handbalului românesc”, spune preşedintele HC Dobrogea Sud, Ionuţ Rudi Stănescu.

Victorie spectaculoasă astăzi pentru Dobrogea Sud la Sala Polivalentă din Capitală, în fața campioanei Dinamo București. Echipa constănțeană s-a impus la limită, 28-27, după un meci pe care l-a controlat însă aproape în întregime.

După 13-10 la pauză, noua echipă a Constanței, condusă de francezul Christian Gaudin și sârbul Marko Isakovic, și-a continuat dominarea, grație unei linii de 9 metri inspirate, în care au strălucit Cutura, Crnoglavac și noua achiziție Vujovic. A fost 20-15 la jumătatea reprizei secunde, însă Dinamo a redus treptat din diferență și finalul a fost unul dramatic. Muntenegreanul Stevan Vujovic a marcat spectaculos pentru 27-24, cu un minut și jumătate înainte de final. Imediat iranianul Sajad Esteki a marcat, profitând de ieșirea portarului, și tot el i-a adus pe jucătorii lui Eliodor Voica la un singur gol diferență, 26-27.

Nikola Crnoglavac a reușit faza meciului și a marcat golul care a semnat victoria Constanței. Savenco a stabilit scorul final, dar fără a pune în pericol succesul adversarilor.

”Am reintrat în lumea bună a handbalului masculine românesc, de fapt am ajuns acolo unde ne este locul, să câștigăm cât mai multe trofee pentru orașul Constanța”, ne-a declarat președintele clubului, Ionuț Rudi Stănescu.

HC Dobrogea Sud va debuta în noul sezon al Ligii Naționale sâmbăta viitoare, la Constanța, contra lui CSU Suceava.

Halep a urcat oficial în topul WTA! Ce loc ocupă acum Simona
De Neptun TV 18 februarie 2019

Podiumul e alcătuit din japoneza Naomi Osaka, lider - 6.970 de puncte, Simona Halep, locul doi - 5537 de puncte, și Sloane Stephens, poziția a treia - 5307 de puncte.

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha! 'Aș fi vrut să câștig acest trofeu frumos, dar nu am putut'
De Neptun TV 16 februarie 2019

Simona Halep nu a reușit să câștige primul trofeu din noul sezon. Ajunsă în finala turneului de la Doha, numărul doi WTA a pierdut în trei seturi în fața jucătoarei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA), scor 6-3, 4-6, 3-6, după două ore și șase minute de joc.

Simona Halep s-a hotărât în privința antrenorului: Am început colaborarea și o să lucrăm împreună
De Neptun TV 4 februarie 2019

În primă fază s-a decis ca tehnicianul belgian să fie supus unei perioade de probă, dar presa din țara sa susține că acesta a convins-o deja pe jucătoarea noastră, prin metodele de antrenament, să semneze o înțelegere cu perioadă nedeterminată.

Simona Halep a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Românca a părăsit Top 2 WTA după 595 de zile
De Neptun TV 28 ianuarie 2019

Clasamentul WTA a încorporat luni punctele câștigate de Naomi Osaka și Petra Kvitova la Australian Open 2019, iar Simona Halep a pierdut două poziții în ierarhia mondială. Este cea mai importantă alunecare în clasament pentru româncă, după data de 8 mai 2017, când Halep ajungea de pe 4 pe 8.

Simona Halep nu mai este locul 1!
De Neptun TV 22 ianuarie 2019

Într-un clasament live, după această victorie, Petra Kvitova a ajuns la 5,770 de puncte.