miercuri, 17 iulie 2019

Lille câștigă teren!

Meciul de pe Metropole a început în nota de dominare a gazdelor, care și-au creat faze de poartă dar nu au reușit să îl învingă pe Damien Gregorini. Gheața a fost spartă abia în repriza secundă, imediat după startul acesteia Gervinho reușind să deschidă scorul după o fază creată de Cabaye. După alte două minute, atacantul belgian al lui Lille, Eden Hazard a majorat diferența de pe tabelă cu un șut plasat. Gervinho și-a trecut în cont dubla în minutul 62, atacantul ivorian cu poreclă braziliană trimițând balonul în plasă, după ce Gregorini a respins în față un șut al lui Moussa Sow. S-a terminat 3-0 și OSC Lille bifează a zecea victorie a sezonului, acumulând 38 de puncte, după 20 de etape. Pe următoarele două trepte ale podiumului din Hexagon se află PSG, Rennes și Olympique Lyon, toate trei având câte 32 de puncte. Teamul lui Rudi Garcia se pregătește însă acum de două teste extrem de dificile cu Lens și Auxerre, partide în care are nevoie de victorie pentru a-și consolida poziția de lider.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.