duminică, 18 august 2019

Luptă încinsă !

Se încinge lupta pentru supremație în Franța! Lille a câștigat derby-ul cu Marseille, 2 la 1 chiar pe Velodrome, și a urcat din nou pe primul loc, la egalitate de puncte cu Rennes ! Lyon vine însă tare din spate: a spulberat-o cu 5 la 0 pe Arles și e pe locul 3, la patru puncte de lider ! Lille a urcat din nou pe prima poziție în Ligue 1, dupa victoria smulsă în prelungiri, chiar pe terenul campioanei Marseille. Puștiul minune al “ducilor”, Eden Hazard, omul propus de Zidane la Real, a dat golul săptămînii în Europa și la pauză Lille era în avantaj Internaționalul francez Remy a egalat după o oră de joc, cu o execuție superbă din interiorul careului Lille a dat lovitura pe final prin veteranul Frau și, după 26 de etape, trupa lui Rudi Garcia a acumulat 49 de puncte, tot atât cât Rennes, dar cu un golaveraj mai bun. Lyon a făcut repetiție cu public înaintea returului cu Real Madrid din Champions League și a zdrobit ultima clasată, Arles, cu 5-0, într-un meci care le-a amintit tuturor de fosta septuplă campioană a Franței de la începutul anilor 2000. Lisandro Lopez a reușit un hattrick, în minutele 13, 52 și 55, umilința fiind completată de Pjanic și Bastos, ultimul cu un super gol în prelungiri. Lyonezii urcă pe 3 după această victorie, cu 45 de puncte acumulate, 4 mai puțin decît Rennes și Lille.