joi, 18 iulie 2019

Lupte pentru premiile în bani la Tacul de Aur

Au fost 36, au rămas 24 dar numai 16 vor intra în premii. Cei mai buni jucători de biliard din România luptă sâmbătă și duminică în a doua etapă a Marii Finale de la Tacul de Aur. Fiecare grupă principală are câte șase concurenți dar numai patru dintre ei merg mai departe în Tabloul de 16. În acest al doilea week-end al Marii Finale se joacă primul la 7, așa că ne putem aștepta la meciuri cu răsturnări spectaculoase de scor. Sâmbătă, de la ora 15.00, în direct la Neptun TV, actorul Augustin Viziru va încerca să îl învingă pe unul din marii favoriți ai turneului, câștigătorul etapei a treia, spaniolul Ciprian Gândac, într-un meci contând pentru grupa A. Imediat după această partidă, doi constănțeni din grupa D, Alin Untaru și Dincă Steriu promit să ofere un alt spectacol de excepție. La sfârșitul acestui week-end vom afla numele celor 16 jucători calificați și care își asigură astfel premii în bani. Câștigătorul Tacului de Aur va primi 10.000 de euro, locul 2, 4000 de euro, locul trei, 1600 iar al patrulea clasat, 800 de euro. Cei care termină concursul pe pozițiile 5-8 primesc câte 250 de euro, cei de pe locurile 9-12 – 100 de euro, în timp ce ultimii patru jucători vor fi recompensați cu câte 50 de euro. Clasamentul final al competiției va fi stabilit pe 18 decembrie, la finalul celui de al patrulea week-end de concurs.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.