duminică, 18 august 2019

Manchester United, eliminată din Cupa Ligii Angliei

Protagoniștii meciului de pe Old Trafford i-au adus un ultim omagiu fostului mare fotbalist britanic Gary Speed, dispărut prematur la numai 42 de ani. Gyggs, Rooney și ceilalți titulari odihniți pentru acest meci nu s-au gândit însă nicio clipă că 11-le aruncat în luptă de Sir Alex Fergusson ar putea avea probleme în fața unei formații de eșalon secund. După o primă repriză albă, Manchester a irosit o ocazie uriașă de a deschide scorul, prin ecuadorianul Antonio Valencia. Golul a venit în cele din urmă, dar nu în poarta out-siderului. În minutul 65, Darren Ambrose a prins un șut superb de la 35 de metri, fără replică pentru goal-keeperul gazdelor și Crystal Palace conducea cu 1-0. Egalarea a venit însă după numai trei minute, Federico Macheda fiind faultat în careu de Patrick McCarthy. Italianul de 20 de ani a transformat lovitura de pedeapsă iar fanii lui United așteptau acum golul victoriei. Timpul regulamentar s-a scurs însă, fără ca tabela să fie modificată. În al optulea minut al primei reprize de prelungire, Crystal Palace a lovit din nou, prin căpitanul Craig Murray care a înscris cu o frumoasă lovitură de cap, consființind astfel eliminarea lui United din această întrecere. S-a terminat 2-1 pentru Crystal Palace care merge în semifinale, acolo unde va lupta cu o altă formație din Championship, Cardiff City. În cealaltă semifinală se vor confrunta în luna ianuarie Liverpool și liderul la zi din Premier League, Manchester City.