miercuri, 21 august 2019

Merks câștigă etapa a treia

Belgianul Eddie Merckx făcea legea în Turul Franței în anii 70, o competiție pe care a câștigat-o de cinci ori. După aproape patru decenii, un alt Merks, Peter, venit tot din Țările de Jos dar din Olanda, s-a făcut remarcat în Turul României. Ciclistul legitimat la echipa germană Profilene s-a impus în a patra zi de concurs, pe traseul de 200 de kilometri care leagă orașele Vaslui și Botoșani. Peter Merks a fost urmat pe podium de bulgarul Vladimir Koev și de moldoveanul Sergiu Cioban. Marele învins al zilei a fost germanul Cristoph Spiringer, rutierul echipei grecești Tableware și care a ratat podiumul, după ce a condus cursa până aproape de finiș. Deși Merks a cucerit tricoul alb, el nu l-a putut depăși în clasamentul general pe românul Andrei Nechita. Acesta a păstrat tricoul galben după ce a făcut o cursă bună. Turul României continuă marți cu o etapă de 225 de kilometri pe ruta Botoșani – Suceava. Cu un amplu reportaj al acestei runde, dar și cu informații la cald de la fața locului, vă așteaptă Costinel Stan și Cristian Cealera, în exclusivitate la Neptun, cu începere de la ora 22.