duminică, 25 august 2019

Naționala de handbal a României a făcut doar egal, 28 la 28, cu reprezentativa Japoniei. Un egal cât o înfrângere !

Ceea ce ni se părea imposibil chiar s-a întâmplat! România a încheiat  la egalitate partida cu Japonia, scor 28 la 28. Încă un meci în care “tricolorele” au început lent, cu un joc care nu s-a legat. Japonezele, obișnuite cu participările la Mondiale, dar fără rezultate deosebite, au dat în schimb tot ce au avut mai bun pe teren. Viteza, puterea de luptă și ambiția au fost principalele calități ale niponelor. Fără Oana Manea și Adina Fiera, ambele accidentate, Radu Voina nu a avut prea multe opțiuni, lotul fiind tot mai subțiat. Convinse că adversarele nu sunt de talia lor, “tricolorele” au abordat prea relaxate partida si la pauză aveau doar un gol avans. În partea secundă, fetele lui Radu Voina s-au distanțat la 4 goluri și păreau să fi găsit calea spre o victorie fără migrene. A urmat însă o prăbușire pe care Voina nu a știut să o oprească. “Hemoragia” a început cu șase minute înainte de final, când japonezele au profitat de relaxarea de neiertat a româncelor și s-au apropiat la două goluri. Ultimul minut și jumătate a fost un adevărat coșmar. Rămase în patru din cauza eliminărilor, “tricolorele” au fost egalate. Ultimul contraatac, reușit de Aiko Hayafune, a pecetluit un rezultat pe care toată lumea vrea să îl uite cât mai repede . Gurile rele au sărit imediat pe Radu Voina, care nu a cerut time-out în repriza secundă, deși avea dreptul la unul. România dispută următorul meci joi, de la ora 23:45, chiar în fața reprezentativei țării gazdă, Brazilia.