marţi, 16 iulie 2019

Obiectiv îndeplinit pentru Chelsea!

Condamnați să câștige ultimul meci al Grupei H, contra Valenciei, pe Stamford Bridge, Chelsea a strâns rândurile încă de la începutul partidei și a deschis scorul în minutul 3, prin Didier Drogba. Pus într-o situație excelentă de Juan Manuel Mata, ivorianul s-a descurcat excelent și a punctat cu un șut la colțul lung, cu toată opoziția portarului advers. Peste alte 20 de minute, același Drogba s-a aflat în prim-planul unui contraatac școală. După o cursă de 40 de metri, i-a pasat lui Ramires, urcat bine pe culoar. Brazilianul a profitat de ezitarea apărării „liliecilor” și a punctat lejer pentru 2-0. Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până în minutul 76, atunci când omul meciului, Drogba, a închis tabela la 3-0 pentru londonezi, servit ideal, din nou, de același Mata. Obiectiv îndeplinit de elevii lui Andre Villas Boas, care nu numai că se califică în primăvara Ligii, dar au prins in extremis și primul loc al Grupei E. În cealaltă partidă a grupei, Leverkusen a plecat doar cu un punct de pe terenul belgienilor de la Genk, scor 1-1, iar Valencia își va continua parcursul în competițiile continentale, însă în Liga Europa.

Ar putea sa va intereseze:

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.