joi, 18 iulie 2019

Phoenix Știința Constanța pornește ca favorită în Cupa României

Baschetbalistele de la Phoenix Constanța joacă în această seară, la Sala Sporturilor, în prima manșă din sferturile de finală ale Cupei României. Phoenix este favorită în duelul tur-retur cu CSM Alexandria, miza fiind calificarea în turneul Final Four.

De la ora 18.00, Phoenix poate lua o opțiune importantă pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României, performanță nereușită până la această oră de baschetul feminin constănțean. Echipa antrenată de Predrag Stanojcic pleacă favorită în dubla cu CSM Alexandria.

„E o mare șansă să fim în Final 4 cu cele mai bune echipe din România. Avem două meciuri, unul aici, unul la Alexandria, și va trebui să arătăm că meritîm să ne calificăm“, a declarat Predrag Stanojcic, antrenor CS Phoenix Știința Constanța.

„Suntem, categoric, favorite, dar trebuie să jucăm serios. Suntem pregătite să facem ce trebuie pe teren și să câștigăm“, a spus Chelsea Douglas, CS Phoenix Știința Constanța

Meciul tur din sferturile de finală ale Cupei României, CS Phoenix Știința Constanța – CSM Alexandria, se dispută astăzi, cu începere de la ora 18.00, la Sala Sporturilor din Constanța.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.