vineri, 18 ianuarie 2019

Prima ediție a “Maratonului nisipului” s-a dovedit un real succes

Organizatorii “Maratonului nisipului” s-au bucurat de un adevărat succes încă de la prima ediție. Evenimentul, unic în Europa, a adunat la start peste 180 de sportivi. Mai mult decât atât, orașul Constanța a fost inclus pe harta internațională a marilor concursuri de maraton, la eveniment luând parte concurenți din 5 țări diferite, altele decât România. Chiar dacă a fost o zi de 13, unii au fost norocoși și au plecat acasă victorioși. Proba de 10 km a fost câștigată de Cristian Bornaz la masculin, în timp ce la feminin s-a impus Elena Urîtu. La semimaraton Nicolae Buceanu și Marcela Vlad au fost primii care au trecut linia de sosire. Marele câștigător al maratonului a fost Florin Szomyu, care și-a făcut totodată un cadou perfect de Florii. Cunoscută fiind dificultatea maratonului, unul dintre cei mai mari atleți ai lumi, pe distanțe lungi, cehul Emil Zatopek spunea: “Daca vrei să alergi, aleargă o milă. Daca vrei să experimentezi o viață diferită, aleargă un maraton”.