duminică, 19 august 2018

Prima victorie la Constanța! HC Dobrogea Sud a învins Potaissa Turda în Sala Sporturilor

Handbal Club Dobrogea Sud pare să fi depăşit criza de joc şi de rezultate din ultima perioadă. La primul meci după despărţirea de antrenorul francez Cristian Godan, constănţenii au învins astăzi Potaissa Turda, în Sala Sporturilor, cu scorul de 29-27.

A fost prima victorie pe teren propriu în acest sezon pentru Dobrogea Sud, după o serie nefastă de trei meciuri în care handbaliștii constănțeni obținuseră un singur punct în Sala Sporturilor.

Pe banca tehnică a gazdelor a stat antrenorul secund Marko Isakovic, cel care asigură interimatul după plecarea lui Godan. Constănțenii au condus cu 16-13 la pauză și au învins greu rezistența turdenilor, care au cedat în ultimele cinci minute ale partidei. Interul dreapta sârb Nikola Crnoglavac a fost golgheterul meciului, cu 11 reușite, 4 din 7 metri. Dobrogea Sud s-a impus cu 29-27, o victorie de moral înaintea dublei din weekend cu norvegienii de la Handball Elite, din turul al doilea al Cupei EHF.

Isakovic ar putea rămâne interimar și la meciurile din Europa, dacă Dobrogea Sud nu va numi până atunci un nou antrenor principal.

După 7 etape, Dobrogea Sud are 10 puncte în Liga Națională. Sâmbătă și duminică, echipa va juca primele sale meciuri în cupele europene, cu norvegienii de la Handball Elite.

Simona Halep s-a calificat pentru a treia oară în finala turneului de la Cincinnati
De Neptun TV 19 august 2018

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat în finala turneului Premier 5 de la Cincinnati după ce a învins-o, duminică, pe Aryna Sabalenka din Belarus, locul 34 WTA, cu scorul de 6-3, 6-4.

CONSTANȚA. Ion Barbu își anunță demisia de la SSC Farul
De Neptun TV 18 august 2018

Au urmat apoi două înfrângeri usturătoare, 2-4 și 1-4, contra celor de la UTA Arad, respectiv Academică Clinceni.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Cincinnati

Următorul meci îl va disputa cu Lesias Tsurenko din Ucraina.

CINCINNATI. Partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty, reprogramată! Când se va juca meciul
De Neptun TV 17 august 2018

Simona Halep și Ashleigh Barty se întâlnesc pentru a doua oară în ultima săptămână, cele două jucătoare fiind adversare și în semifinale la Montreal. Liderul mondial a câștigat destul de clar, cu 6-4, 6-1, într-o oră și 11 minute.

CLASAMENT WTA. Simona Halep are un avans considerabil față de Caroline Wozniacki. Care este noul clasament mondial după Rogers Cup
De Mediafax 13 august 2018

Simona Halep a început astăzi a 41-a săptămâna ca lider în clasamentul WTA, cu un total de 8.061 de puncte. Pe locul doi în clasament mondial, după Rogers Cup, se află în continuare Caroline Wozniacki, la o distanță de 1.926 de puncte de jucătoarea româncă.

Simona Halep a câștigat turneul de la Rogers Cup
De Neptun TV 12 august 2018

Învingătoare în fața lui Sloane Stephens (25 de ani, 3 WTA), scor 7-6, 3-6, 6-4, Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a cucerit, duminică seară, 12 august, al 18-lea trofeu al carierei și al treilea din 2018.

Simona Halep în semifinale la Montreal
De Neptun TV 11 august 2018

"Sunt foarte fericită și asta cred că se vede pe fața mea. Tenisul din acest meci a fost unul de foarte bună calitate".