sîmbătă, 17 august 2019

PSG, la a opta victorie

Echipa care a cheltuit în jur de 100 de milioane de euro pe transferuri merge ceas în campionatul Franței. Teamul antrenat de Antoine Kambouare a bifat duminică seară cea de a opta victorie din acest sezon. PSG a deschis scorul în minutul 41 prin brazilianul Nene, cel care a fructificat o pasă excelentă venită de la Jeremy Menez. Gazdele au continuat să domine dar golul doi a venit abia în ultimul minut de joc. Același Nene a prins un șut extraordinar de la aproximativ 25 de metri, stabilind astfel rezultatul final al confruntării. În urma acestei victorii, parizienii rămân lideri în campionat, cu 26 de puncte acumulate în 11 confruntări. Într-un alt meci al zilei, campioana Lille a reușit să învingă cu 3-1 pe Olympique Lyon. Oaspeții au deschis scorul în minutul 22, Jimmi Briand marcând după o pasă excelentă primită de la Yoan Gourcuff. Lille a reechilibrat balanța în minutul 45, internaționalul senegalez Moussa Sow fiind autorul unui gol de generic. În minutul 64, gazdele marchează din nou, de această dată prin muntenegreanul Marko Basa. Cu șapte minute înainte de final, Lille a marcat golul trei, de această dată prin englezul Joe Cole, mijlocaș împrumutat în această vară de la Liverpool. Victorie cu 3-1 pentru Lille, care acumulează 23 de puncte și se află la numai trei lungimi distanță de liderul PSG și la doar un punct de a doua clasată, Montpellier.