vineri, 18 ianuarie 2019

PSG remizează cu Bordeaux și ratează primul loc

Etapa cu numărul 20 din Franța a fost favorabilă celor de la Montpellier, după ce Paris Saint Germain s-a împiedicat pe teren propriu, de Bordeaux. Jucătorii antrenați de Carlo Ancelotti au încercat mai mult poarta adversă, ratând câteva bune ocazii de gol, cea mai importantă fiind a lui Alex, în minutul 29. Bordeaux a anunțat golul de 1-0 prin bara lui Plasil, acesta fiind extrem de aproape de a-l învinge pe Sirigu. Diabate a deschis scorul patru minute mai târziu, după o fază lucrată de Obraniak și Belay, iar meciul părea jucat. Totuși, parizienii au egalat în minutul 81 prin Guillaume Hoarau și au rămas aproape de cei de la Montpellier, fiind despărțiți de aceștia doar la golaveraj. Atât Paris Saint Germain cât și Montpellier au câte 60 de puncte, urmate la șapte lungimi distanță de Lille.