sîmbătă, 17 august 2019

Real Madrid – Cordoba, 2-0, în prima etapă din La Liga

Real Madrid a obţinut aseară primele trei puncte din actualul sezon în La Liga. Elevii lui Carlo Ancelotti s-au impus pe „Santiago Bernabeu” cu 2-0 în faţa celor de la Cordoba.

Real Madrid a deschis scorul în minutul 30 al partidei pe care a disputat-o împotriva celor de la Cordoba. Toni Kroos a executat bine un corner de pe partea dreaptă și francezul Karim Benzema a înscris cu capul, lăsându-l fără reacție pe portarul Carlos.

În minutul 60, columbianul James Rodriguez a șutat puternic la colțul scurt însă de data aceasta Carlos a fost atent și a respins. Cu 20 de minute înainte de finalul partidei, cei de la Cordoba au introdus balonul în poarta lui Casillas prin Xisco, însă reușita aceastuia a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În primul minut al prelungirilor, starul portughez al celor de la Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a înscris cu un șut superb de la aproximativ 25 de metri și a stabilit astfel scorul final, 2 la 0 pentru madrileni. În urma acestui rezultat, elevii lui Carlo Ancelotti ocupă locul al treilea în La Liga, în spatele celor de la Celta Vigo și Barcelona, care au golaveraj superior.