duminică, 25 august 2019

România a câștigat cinci medalii de aur la Olimpiada de vară din 1956

După ce au fost organizate în Europa și America de Nord, Jocurile Olimpice ajung în 1956 pe al treilea continent. Tocmai la Antipozi, în Australia, competiția supremă a adunat la start 3314 concurenți din 72 de țări. Politica, din nou deasupra lucrurilor pune bețe în roate Jocurilor. Iranienii, egiptenii și libanezii au boicotat Jocurile ca semn de protest pentru invazia Israelului în Egipt. Rușii, la a doua lor participare dovedesc deja că sunt o nucă tare în fața tuturor și câștigă detașat întrecerea pe medalii. Fondistul Vladimir Kuts, la fel ca și Zatopek câștigă probele de 5 000 și 10 000 de metri. Rusul avea să concureze și în România pe stadionul Republicii, un timp mai târziu. La această ediție răsare steaua Olimpiadelor. Gimnasta Larissa Latynina își începe cariera, una incredibilă. Câștigă aici la Melbourne două medalii de aur. De-a lungul participărilor la Jocuri mai obține șapte titluri și cu un total general de 18 medalii conduce în topul campionilor tuturor timpurilor. România noastră începe să arate ca o forță sportivă de primă mărime. Rupe inima târgului și câștigă 13 medalii, dintre care 5 de aur. Gimnastele au concurat superb și au luat două locuri 3. Elena Leuștean a fost liderul echipei. Imnul României a cântat de cinci ori. Leon Rotman a fost primul la probele de caiac, tot la această disciplină impunându-se cuplul Alexe Dumitru și Simion Ismailciuc. Ștefan Petrescu a obținut aur la tir, pistol viteză. Nicolae Linca a câștigat competiția la box la categorie semimijlocie. A fost prima reușită și singura de până acum în sportul cu mânuși de la noi din țară. România își afirma numele, pe toate continentele și făcea să se vorbească frumos despre ea în toate colțurile lumii.