luni, 19 august 2019

România, eliminată de la Mondialul de handbal feminin

România a demonstrat un singur lucru în cele șase meciuri disputate la Turneul Final și anume că nu mai este în acest moment o forță a handbalului mondial. În faza grupelor a bătut greu două echipe mici, Tunisia și Cuba, a remizat cu un alt out-sider, Japonia, a cedat apoi în fața gazdei Brazilia și a fost călcată în picioare de vice-campioana mondială Franța. A reușit să ajungă totuși în optimile de finală ale competiției, acolo unde a dat de Croația, o echipă pe care în ultimul meci direct, în 2010, o învinsese la 9 goluri diferență. Luni seară, tricolorele au dezamăgit însă din nou și au pierdut în fața unui adversar extrem de ambițios. Nechita și compania au condus la pauză cu 18-15 iar la un moment dat, în repriza a doua aveau un avantaj de patru goluri. Cu cinci minute înainte de final, tabela indica 27-25 în favoarea României și fanii tricolori se gândeau deja la sferturi. Nu a fost însă așa, pentru că fetele noastre au gestionat greșit finalul de meci iar Croația a reușit să termine în avantaj, bifând o victorie istorică. Fetele lui Radu Voina părăsesc Mondialul cu capetele plecate iar șansele lor de mai prinde un loc la Jocurile Olimpice de anul viitor sunt din ce în ce mai mici. România speră să ajungă la un turneu de recalificare dar pentru asta o echipă din Europa trebuie să cucerească aurul la Mondialul din America de Sud.