luni, 19 august 2019

Rusia a câștigat Campionatul European la volei masculin

Naționala Rusiei a învins reprezentativa Germaniei, ieri, în ultimul act al Campionatului European, scor 3-2.

În finala disputată la Cracovia, Polonia, a fost nevoie de set decisiv pentru a se decide campioana europeană. Desfășurarea partidei: 25-19, 20-25, 25-22, 17-25 și 15-13. Rusia și-a trecut în palmares al 14-lea titlu european, dacă punem la socoteală și palmaresul URSS. Pentru Germania e cel mai bun rezultat din istoria participărilor la Campionatul European. Nemții au mai reușit patru clasări pe poziția a patra, în 1967, 1971, 1991 și 1993.

Cel mai bun marcator al finalei a fost neamțul Gyorgy Grozer, cu 27 de puncte. Din tabăra Rusiei s-au remarcat Maxim Mihailov și Dmitri Volkov, cu 19, respectiv 14 puncte. Campioana europeană en-titre, Franța, a fost eliminată în sferturi de Cehia, scor 3-1.