vineri, 23 august 2019

S-a stabilit finala !

Caja Laboral Baskonia s-a calificat în finala Ligii Spaniole de baschet, după ce a trecut în semifinalele play-off-ului chiar de Real Madrid! Scorul era de 2-2 după 4 meciuri, iar învingătoarea din meciul 5, cel decisiv, avea să dispute finala contra Barcelonei. Bascii au început excelent meciul, Fernando Buesa și Tiago Splitter ducându-le pe gazde la 11 puncte avantaj:17-6. Sergio IUI, care a intrat pe parcurs în locul lui Louis Bullock, a reușit să reducă diferența la doar 5 puncte, la finalul primului sfert. În ciuda jocului bun prestat de Lior Eliyahu, Madrid a reușit pe parcursului celui de-al 3-lea sfert să egaleze situația la 32, dar Walter Hermann a marcat două coșuri vitale pentru gazde, aducând-o din nou pe Caja Laboral în avantaj. Echipa lui Ettore Messina și-a revenit însă spectaculos, și pe parcursul ultimului sfert a reușit să preia conducerea pentru prima dată în acest meci. Cele 18 puncte marcate de Splitter au anulat însă avantajul minim al oaspeților, contribuind decisiv la victoria bascilor, 64-56. Cei mai buni marcatori ai madrilenilor au fost Felipe Reyes și Sergio IUI, cu câte 13 puncte. Caja Laboral va da acum piept cu Regal Barcelona, în finala play-off-ului din liga spaniolă.