luni, 18 februarie 2019

Sandu Iacob va fi antrenorul echipei HC Dobrogea Sud

Handbal Club Dobrogea Sud a ajuns la un acord cu Sandu Iacob pentru a prelua echipa. Tratativele, începute imediat după despărţirea de Christian Gaudin, intraseră în impas din cauza contractului pe care tânărul antrenor îl are cu Handbal Club Vaslui. Fostul jucător al HCM-ului este însă tot mai aproape de a semna cu Constanţa.

Rudi Stănescu, președintele HC Dobrogea Sud, a confirmat pentru prima dată negocierile cu Sandu Iacob la Neptun TV, în emisiunea Hora de Sport din 13 octombrie.

Șansele ca Sandu Iacob să vină la Constanța au crescut din nou la începutul acestei săptămâni. Iacob și-a dat acordul și doar semnătura mai lipsește pe contract. Antrenorul Vasluiului în ultimele patru sezoane și actual selecționer al reprezentativei U20 a României după ce a fost secund în ultimul mandat al lui Aihan Omer la seniori, Iacob este, la doar 40 de ani, unul dintre tehnicienii tineri care s-au remarcat în handbalul românesc. Sandu are în spate o carieră bogată ca jucător, cu titluri de campion la Steaua, Piatra Neamț și Constanța, precum și numeroase prezențe în echipa națională.

Aflat la Oradea, cu naționala de tineret, Iacob va semna contractul în cursul acestei săptămâni și este așteptat de luni la Constanța.

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha! 'Aș fi vrut să câștig acest trofeu frumos, dar nu am putut'
De Neptun TV 16 februarie 2019

Simona Halep nu a reușit să câștige primul trofeu din noul sezon. Ajunsă în finala turneului de la Doha, numărul doi WTA a pierdut în trei seturi în fața jucătoarei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA), scor 6-3, 4-6, 3-6, după două ore și șase minute de joc.

Simona Halep s-a hotărât în privința antrenorului: Am început colaborarea și o să lucrăm împreună
De Neptun TV 4 februarie 2019

În primă fază s-a decis ca tehnicianul belgian să fie supus unei perioade de probă, dar presa din țara sa susține că acesta a convins-o deja pe jucătoarea noastră, prin metodele de antrenament, să semneze o înțelegere cu perioadă nedeterminată.

Simona Halep a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Românca a părăsit Top 2 WTA după 595 de zile
De Neptun TV 28 ianuarie 2019

Clasamentul WTA a încorporat luni punctele câștigate de Naomi Osaka și Petra Kvitova la Australian Open 2019, iar Simona Halep a pierdut două poziții în ierarhia mondială. Este cea mai importantă alunecare în clasament pentru româncă, după data de 8 mai 2017, când Halep ajungea de pe 4 pe 8.

Simona Halep nu mai este locul 1!
De Neptun TV 22 ianuarie 2019

Într-un clasament live, după această victorie, Petra Kvitova a ajuns la 5,770 de puncte.