sîmbătă, 20 iulie 2019

Simona Halep a câștigat turneul demonstrativ Tie Break Tens

Simona Halep a câștigat, joi seara, turneul demonstrativ Tie Break Tens, desfășurat la Madrid doar cu meciuri de tie break până la zece puncte.

În finală, Simona Halep a învins-o pe rusoaica Svetlana Kuznețova cu scorul de 10-6, după ce în sferturi a trecut de britanica Johanna Konta cu un sec 10-2, iar în semifinale a învins-o pe campioana olimpică Monica Puig (Porto Rico), cu 10-5.

La masculin s-a impus bulgarul Grigor Dimitrov, victorios cu 10-7 în finala cu spaniolul Feliciano Lopez.

Ambii câștigători au primit cecuri de 250.000 de dolari, fiecare fiind de acord să doneze pentru cauze caritabile 50.000 de dolari.

Tie Break Tens s-a disputat prima oară în decembrie 2015 la Londra, când au participat șase jucători împărțiți în două grupe, iar a doua oară a avut loc la Viena, în octombrie 2016, tot cu participarea a șase tenismeni.

finala
Simona Halep (România) — Svetlana Kuznețova (Rusia) 10-6.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon
De Neptun TV 9 iulie 2019

Halep a egalat situația în meciurile directe cu Zhang, 2-2, după ce asiatica a învins în 2016 în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în același an la Beijing, cu 6-0, 6-3, în optimi. Singura victorie anterioară a Simonei s-a înregistrat în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1.

Wimbledon 2019 | Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka în turul 3
De Neptun TV 3 iulie 2019

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din București, după 47 de minute de joc, iar meciul a fost trimis în decisiv.

România luptă la Constanța pentru calificarea la Europenele de baschet 3×3!
De Neptun TV 28 iunie 2019

Turneul are loc pe 29 și 30 iunie în Piațeta Perla din Mamaia iar accesul publicului este gratuit.