miercuri, 20 februarie 2019

Simona Halep este în sferturi la Madrid Open! Constănțeanca a învins-o pe sportiva cehă Kristyna Pliskova!

Simona Halep, locul I WTA, este în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, venită din calificări, scrie digi24.ro.

Simona Halep a ridicat la nouă numărul victoriilor cu surorile Karolina și Kristyna Pliskova, apropate toate în două seturi, în zece întâlniri, trei succese din tot atâtea meciuri obținându-le cu jucătoarea cehă mai slab clasată. Un al zecelea triumf poate veni în turul următor, când liderul WTA o poate întâlni pe Karolina, locul 6 WTA, dacă aceasta va trece de americanca Sloane Stephens, locul 9 WTA.

Miercuri, Kristyna a sperat mult de la serviciul ei puternic, dar acesta a fost „agățat” mai mereu de jucătoarea română. Odată mingea pusă în joc, Halep a dictat ritmul, cu agresivitate, cu unghiuri deschise, cu lovituri variate, stânga-dreapta, când scurte, când lungi, care au destabilizat-o pe jucătoarea cehă. Însă ceea ce a înclinat definitiv balanța de partea româncei a fost serviciul ei. Cu 26 de centimetri mai scundă decât adversara sa, Halep a fost mai eficientă la serviciu. Doar trei puncte i-a luat Pliskova pe serviciu Simonei Halep, în primul set.

La 2-1 în setul I, Halep a avut nevoie de cinci mingi de break pentru a face 3-1. După acest ghem lung, setul a curs lin în direcția dorită de Simona Halep, scor 6-1, după 28 de minute de joc.

Setul al doilea a fost echilibrat, pentru că Simona Halep nu a menținut ritmul sufocant din prima parte a partidei, dar și pentru că Pliskova a alergat mai mult, a jucat mai bine, a fost mai agresivă și mai precisă. Până la 4-4, Pliskova a avut cinci mingi de break, inclusiv un 0-40, ratate toate. În ghemul al nouălea, Halep a fructificat prima ei minge de break din acest set și a preluat conducerea cu 5-4, apoi a servit și a închis meciul, cu 6-4, după o oră și 15 minute de joc.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu un premiu de 149.390 de euro și cu 215 puncte WTA.

Halep a urcat oficial în topul WTA! Ce loc ocupă acum Simona
De Neptun TV 18 februarie 2019

Podiumul e alcătuit din japoneza Naomi Osaka, lider - 6.970 de puncte, Simona Halep, locul doi - 5537 de puncte, și Sloane Stephens, poziția a treia - 5307 de puncte.

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha! 'Aș fi vrut să câștig acest trofeu frumos, dar nu am putut'
De Neptun TV 16 februarie 2019

Simona Halep nu a reușit să câștige primul trofeu din noul sezon. Ajunsă în finala turneului de la Doha, numărul doi WTA a pierdut în trei seturi în fața jucătoarei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA), scor 6-3, 4-6, 3-6, după două ore și șase minute de joc.

Simona Halep s-a hotărât în privința antrenorului: Am început colaborarea și o să lucrăm împreună
De Neptun TV 4 februarie 2019

În primă fază s-a decis ca tehnicianul belgian să fie supus unei perioade de probă, dar presa din țara sa susține că acesta a convins-o deja pe jucătoarea noastră, prin metodele de antrenament, să semneze o înțelegere cu perioadă nedeterminată.

Simona Halep a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Românca a părăsit Top 2 WTA după 595 de zile
De Neptun TV 28 ianuarie 2019

Clasamentul WTA a încorporat luni punctele câștigate de Naomi Osaka și Petra Kvitova la Australian Open 2019, iar Simona Halep a pierdut două poziții în ierarhia mondială. Este cea mai importantă alunecare în clasament pentru româncă, după data de 8 mai 2017, când Halep ajungea de pe 4 pe 8.

Simona Halep nu mai este locul 1!
De Neptun TV 22 ianuarie 2019

Într-un clasament live, după această victorie, Petra Kvitova a ajuns la 5,770 de puncte.