sîmbătă, 22 septembrie 2018

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Indian Wells - cine va fi următoarea adversară!

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells, după ce s-a impus în trei seturi în fața americancei Caroline Dolehide, cu 1-6, 7-6 (3), 6-2.

"Am un respect ridicat pentru ce a făcut Caroline Dolehide. Am avut probleme în setul doi, dar am vrut să lupt până la capăt. După ce am câștigat setul doi, mi-am dat seama că am o șansă bună pentru a câștiga meciul. Mi-am spus că trebuie să fiu mai agresivă. M-am deplasat foarte bine și acest lucru m-a ajutat să câștig", a declarat Simona Halep.

Ea a pierdut un singur meci de la începutul sezonului de tenis, finala de la Australian Open, iar site-urile de specialitate o ridică în slăvi pe românca de 26 de ani. Site-ul live-tennis.com scrie că, de cinci luni, liderul mondial joacă cel mai bun tenis la carierei.

"Halep are un bilanț de 15-1 în acest început de an și traversează probabil ce mai bună serie pozitivă a carierei sale. După un final de sezon 2017 dificil, Halep a fost formidabilă în acest an. Românca pare să fi revenit la cel mai bun nivel fizic după accidentarea de la picior", a scris live-tennis.com, în avancronica meciului din turul trei al Indian Wells, contra Carolinei Dolehide.

În optimi, Simona Halep o va înfrunta pe chinezoaica Qiang Wang (55 WTA), care s-a impus cu 6-1, 6-2 în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic (14 WTA)

Halep a intrat direct în turul doi al turneului WTA de la Indian Wells, dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari.

Noul clasament WTA a fost publicat. Simona Halep, pentru a 46-a săptămână pe primul loc. La ce distanță se află față de rivalele sale
De Neptun TV 17 septembrie 2018

Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur de la US Open, dar continuă să aibă un avans consistent în fața principalei sale urmăritoare.

Simona Halep nu este singura jucătoare de top care părăsește US Open. După înfrângerea suferită de Angelique Kerber, avantajul româncei în fruntea ierarhiei WTA crește
De Neptun TV 2 septembrie 2018

Dar Cibulkova a fost mai puternică, a eliminat lierul mondial în turul al treilea, iar victoria slovacei e sinonimă cu finalul emoțiilor pentru constănțeancă.

Derby 'în familie' în turul 3 la US Open. Surorile Williams se vor înfrunta din nou, pentru a 30-a oară în 20 de ani
De Mediafax 30 august 2018

Surorile Williams vor juca meciul direct cu numărul 30, vineri, în turul trei la US Open 2018.

Horia Tecău a revenit în forță după accidentare! Constănțeanul, campion la Winston Salem!
De Neptun TV 25 august 2018

Veste bună dinspre Horia Tecău (33 de ani, 15 ATP, la dublu). Constănțeanul a câștigat, alături de olandezul Jean-Julien Rojer (37 de ani, 9 ATP, la dublu) primul trofeu de la revenirea în circuit, la Winston Salem, în Statele Unite ale Americii, competiție la care triumfase și în 2017.